Rusya'nın Halep katliamı Ürdün'de protesto edildi

Rusya'nın Halep'te işlediği katliamlar Ürdün halkı tarafından bugün düzenlenen gösterilerle portesto edildi

Rusya'nın Halep katliamı Ürdün'de protesto edildi
03 Mayıs 2016 Salı 23:34

Rusya ile Şam yönetiminin birlikte Halep'te yaptığı katliam bütün dünyadan tepki toplamaya devam ediyor. Birçok ülkede şu ana kadar Rusya ve Şam yönetimi protesto edilirken; saldırıların hala devam ettiği gelen bilgiler arasında. Son olarak Ürdün'ün başkenti Amman'da Suriye rejimi ve Rus güçlerinin Halep kentinde onlarca kişinin ölümüne neden olan hava saldırıları protesto edildi.

Rusya'nın Amman Büyükelçiliği önünde toplanan göstericiler, Halep'e yönelik hava saldırılarını kınadı. Üzerinde "Halep'i kurtarın", "Halep yanıyor", "Putin, savaş suçlusu", "Rusya ve Esed paranın iki yüzü" yazılı pankartlar taşıyan eylemciler, "Canımız kanımız sana feda olsun Halep" sloganları attı.

Gösteriye katılan Ürdünlü aktivist Sultan el-Acluni, "Ürdün halkı, Rusya Büyükelçiliği önünde çeşitli sivil toplum kuruluşu ve örgütlerin temsilcilerinin katılımıyla yapılan bu gösteri ile Rusya'nın saldırılarına karşı olduğunu ifade ediyor. Suriye'de özellikle Halep'teki kardeşlerimize yapılan saldırıları kınıyoruz" dedi.

Acluni, Ürdün'ün çeşitli bölgelerinde Halep'e destek vermek ve yapılan katliamları protesto etmek için gösterilere devam edeceklerini belirtti.

Eski Ürdün Avukatlar Sendikası Başkanı Salih el-Armuti ise Halep saldırılarına tepki göstererek, İslam dünyasının suskunluğu eşliğinde halkın uluslararası kanunlarla yasak olan silahlarla katledildiğini ifade etti.

Rusya ve Beşşar Esed rejiminin, 21 Nisan'dan beri Suriye'nin Halep kentinde muhaliflerin kontrolündeki sivil yerleşim bölgelerine yönelik bombardımanlarında 76'sı çocuk 200'den fazla sivil hayatını kaybetti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×