Rafsancani: Seçimler aşırılıktan kurtulmak için fırsat

İran Eski Cumhurbaşkanı Rafsancani, seçimlerin ülkedeki dini ve siyasi aşırılıklardan kurtulmak için bir fırsat olduğunu savundu

Rafsancani: Seçimler aşırılıktan kurtulmak için fırsat
20 Şubat 2016 Cumartesi 22:49

İran'da Düzenin Maslahatını Teşhis Komisyonu (DMTK) Başkanı Haşimi Rafsancani, "26 Şubat seçimleri, toplumdaki siyasi ve dini aşırıların kurumsallaşmasının önüne geçmek için bir fırsattır" dedi.

İran'ın resmi ajansı İRNA'nın haberine göre, 26 Şubat'taki İran Meclisi ve Uzmanlar Meclisi seçimleriyle ilgili açıklama yayımlayan Rafsancani, ülkedeki aşırılık yanlılarının önüne geçmek için halkın bilinçli bir şekilde seçimlere katılım göstermesini istedi.

Rafsancani, şunları kaydetti: Cahil, ifrat ve tefrit yanlılarından derin yara almış, zarar görmüş, dengeli İslami anlayış sahiplerini kendi kayıpları bilen bilinçli halkımız, özellikle de kadınlar ve eğitim görmüş gençlerimiz, kendilerinde denge ve itidal meziyetini gördükleri siyasetçileri desteklemekten geri durmuyorlar. 26 Şubat seçimleri, toplumda siyasi ve dini aşırıların kurumsallaşmasının önüne geçmek için bir fırsattır.

Uzmanlar Meclisi seçiminde aday olan eski Cumhurbaşkanı Rafsancani, "Halkımızı seçimlere güçlü bir şekilde katılmaya davet ediyorum. Öyle ki, aşırılık yanlılarının, kendi görüşlerine göre hareket ettiklerini ve toplum içerisinde sınırlı sayıda olduklarını, buna karşın Kur'an ve İslam öğretisinin savaş ve kan dökmekten uzak, şefkat, barış, huzur ve kardeşlik dini olduğunu tüm dünyaya gösterelim" değerlendirmesinde bulundu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×