Rafsancani ilk sırada, Ruhani üçüncü

İran'da Hamaney'in yerine gelecek ismi seçme yetkisine sahip Uzmanlar Meclisi'nin yeni üyeleri belli oldu. Yeni meclise Rafsancani birinci isim, Ruhani ise üçüncü isim olarak girdi

Rafsancani ilk sırada, Ruhani üçüncü
29 Şubat 2016 Pazartesi 14:02

İran'da Uzmanlar Meclisi seçimlerinin Tahran sonuçları açıklandı. Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi (DMTK) Başkanı Haşimi Rafsancani ve Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Uzmanlar Meclisi'ne ilk sıralarda girmeyi başardı.

İran resmi ajansı IRNA'nın haberine göre, İran Seçim Merkezi tarafından yapılan açıklamada, başkent Tahran'da 6 bin 125 Uzmanlar Meclisi için seçim sandığında kullanılan 4 milyon 500 bin 894 oy sayıldı.

Ilımlı politikalarıyla tanınan DMTK Başkanı Rafsancani ve Cumhurbaşkanı Ruhani oy sıralamasında ilk sıralarda yerlerini alırken, İran'ın dini lideri Ali Hamaney'e yakınlıkları ve aşırı muhafazakar açıklamalarıyla bilinen, Anayasayı Koruyucular Konseyi (AKK) Başkanı Ahmed Cenneti 16 kişilik sıralamada sonuncu oldu. Uzmanlar Meclisi 4'üncü dönem Başkanı Muhammed Yezdi ve aşırı muhafazakar Direniş Cephesi'nin manevi lideri olarak kabul edilen Taki Misbah Yezdi ise yeterli oy alamadığı için meclis dışında kaldı.

Bu sıralamaya göre, Rafsancani'nin seçimler için Tahran'dan çıkardığı aday listesindeki 16 kişiden 15'i Uzmanlar Meclisi'ne gidecek.

Alınan oya göre sıralama ise şu şekilde: Haşimi Rafsancani (2 milyon 301 bin 492), Muhammed İmami Kaşani (2 milyon 286 bin 483), Hasan Ruhani (2 milyon 238 bin 166), Muhsin Kumi (2 milyon 229 bin 759), Muhammed Ali Muvahhidi Kermani (2 milyon 134 963), Kurbanali Deri Necef Abadi (2 milyon 56 bin 427), Seyyid Ebulfazl Mir Muhammedi (1 milyon 962 bin 944), Muhammed Niyk Reyşehri (1 milyon 952 bin 563), İbrahim Emini (1 milyon 904 bin 524), Seyyid Mahmud Alevi (1 milyon 706 bin 855), Nusratullah Şah Abadi (1 milyon 445 bin 142), Muhammed Ali Tashiri (1 milyon 442 bin 224), Muhsin İsmaili (1 milyon 422 bin 935), Muhammed Hasan Zali (1 milyon 354 bin 756), Seyyid Hasan Bethai (1 milyon 324 bin 344), Ahmed Cenneti (1 milyon 321 bin 130).

DMTK Başkanı Rafsancani'nin seçimler öncesindeki listesi Haşimi Rafsancani, Hasan Ruhani (Cumhurbaşkanı), İbrahim Emini, Muhammed İmami Kaşani, Mahmud Alevi, (İstihbarat Bakanı) Muhammed Ali Muvahhidi Kermani, Seyyid Ebulfazl Mir Muhammedi, Muhammed Muhammedi Niyk Reyşehri, Muhsin Kumi, Muhammed Ali Tashiri, Muhammed Seccadi Ataabadi, Kurbanali Deri Necefabadi, Haşim Bethayi, Muhammed Hasan Zali, Nasrullah Şah Abadi ve Muhsin İsmaili şeklindeydi.

Cenneti'nin başını çektiği ve seçim için hazırlanan el ilanında, "DAEŞ'in, İngiliz'in ve Suudi Arabistan'ın Uzmanlar Meclisi'nde oy verilmesini istemediği kişilere oyumuzu veriyoruz" ibaresinin bulunduğu muhafazakarlar listesinde ise Cenneti, Muhammed Yezdi, Muvahhidi Kermani, Misbah Yezdi, Abbas Ali Ahteri, Ali Rıza Arafi, Muhammed İmamı Kaşani, İbrahim Emini, Muhammed Bakır Bakırı Keni, Kurbanali Deri Necef Abadi, Muhsin Kumi, Muhammed Rey Şehri, Seyyid Muhammed Rıza Müderrisi, Gulam Rıza Misbahi Mukaddem, Ali Mümin, Seyyid Ebulfazl Mir Muhammedi yer alıyordu.

RAFSANCANİ ETKİSİ

Ülkedeki reformistlerin lideri eski cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi de kendisine ait sosyal paylaşım sayfasından yaptığı açıklamada, Rafsancani'nin listesinden ülke genelindeki 88 üyeden oluşan Uzmanlar Meclisi'ne 52 kişinin girmeye hak kazandığını duyurmuştu.

İran'da reformist ve ılımlı muhafazakarlar, "Reformistler ve Hükümeti Destekleyenler Birliği" çatısı altında İran Meclisi ve Uzmanlar Meclisi seçimlerinde ortak adayları destekledi. Eski cumhurbaşkanı Rafsancani, ülkedeki Reformistlerin lideri eski cumhurbaşkanı Hatemi, Reformistler Yüksek Şurası Başkanı Muhammed Rıza Arif ve Cumhurbaşkanı Ruhani, bu oluşumun önde gelen isimleri olarak biliniyor.

Uzmanlar Meclisi seçimlerinde birliğin başını çeken Rafsancani'nin, alınan bu neticeden sonra ülkedeki siyasi gücünü artıracağı değerlendirmeleri yapılıyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×