PYD'den kaçan Kürtler dönemiyor

PYD’nin saldırılarından kaçan Suriyeliler Halep’in kuzeyindeki kamplara sığındı. Aktivist Halebi, "PYD Kürtlerin Baas Partisi'dir. Tel Rıfat Yerel Meclis Başkanı Dırbez, Suriye’nin bölünmesini ve PYD’nin federasyon talebini kabul etmiyoruz" dedi.

PYD'den kaçan Kürtler dönemiyor
24 Mart 2016 Perşembe 14:24

Suriye'de Tel Rıfat, Minnıg, Meranez, Melkiye gibi Halep’in kuzey kırsalında Rus hava desteğiyle PYD’nin ele geçirdiği belde ve köylerden kaçan Suriyeliler evlerine dönemiyor.

PYD’nin saldırılarından kaçan köy ve belde sakinleri Halep'in kuzeyinde yer alan Rayyan, Sücco ve Babüsselame isimli 3 kampa sığınmış durumda.

AA muhabirine konuşan Tel Rıfat’tan medya aktivisti Mecid el-Halebi PYD’nin bölgelerini ele geçirdikten sonra kaçmak zorunda kaldıklarını söyledi. Halebi, "PYD bölgemize girmeden önce de Rus uçakları 15 gün boyunca onlara yolu açmak için hava saldırısı düzenledi. Beldeye girdikten sonra beldedeki bütün tesisleri ve altyapıyı mahvedip, elektrik jeneratörlerini ve su pompaları söküp çaldılar. Bir kısmını kendi bölgeleri olan Afrin'e taşıdılar. Evleri de yağmaladılar." şeklinde yaşananları anlattıktan sonra, "Biz PYD’nin hakim olduğu bir bölgeye gidemeyiz. Çocuklarımızı öldüren, Ruslarla ve Esed rejimiyle işbirliği yapan bir grubun hakim olduğu bir yere gidemeyiz." diyerek düşüncelerini aktardı.

"PYD BİZİ TEMSİL EDEMEZ"

Federasyonu hiçbir şekilde kabul etmediklerini, Suriye’nin ülke bütünlüğünün kendileri için vazgeçilmez olduğunu belirten Halebi, "Biz PYD ve Kürtleri ayırıyoruz. Kürt halkı da Suriye’deki diğer kesimler gibi rejimin zulmüne maruz kaldı. PYD Kürtleri temsil edemez. PYD Kürtlerin Baas Partisi’dir diyebiliriz." şeklinde konuştu.

PYD'den PKK diye bahseden mültecilerden 3 çocuk annesi Um Hasan ise AA muhabirine, "Havadan ve karadan yapılan saldırıların yoğunluğundan dolayı yalın ayak kaçmak zorunda kaldık. PKK bölgemizde cinayetler işledi. Onlar bizim toprağımızı işgal etti. İşgalden vazgeçmedikleri sürece köyümüze dönemeyiz." şeklinde konuştu.

"SURİYENİN BÖLÜNMESİNİ İSTEMİYORUZ"

Tel Rıfat’ın Yerel Meclis Başkanı Mühendis Gassan Dırbez de "PKK teröristtir ve teröristler kanun tanımaz. Girdikleri bölgelerde her şeyi yağmaladılar. Tel Rıfat’a ancak PKK ve YPG’nin işgali biterse döneriz. Suriye’yi bölme yolunda her hangi bir eylemi ve PYD’nin federasyon talebini kabul etmiyoruz. Biz ve Kürtler bir vatanda yüzlerce yıl beraber yaşadık. Bu teröristler birlikte yaşama kültürümüzü bölmek için geldi." diyerek PKK/PYD’ye tepkisini gösterdi.

Son olarak AA muhabirine konuşan Hasan Asfur isimli Suriye vatandaşı bir buçuk aydır kamplarda yaşadığını, PYD ve Rusların saldırılarından kaçarak buraya geldiğini ve PYD’nin Arap-Kürt ilişkilerine zarar verdiğini dile getirdi. Samimi Kürtlerin PYD’nin bu tavrını hiç bir şekilde kabul etmeyeceğini belirten Asfur, daha sonra "Biz Tel Rıfat’ta PYD’nin bayrağı altına girmek istemiyoruz. Dönsek bile kendimizi orada huzurlu ve güvenli hissetmeyeceğiz. Ancak onlar gibi bozuk olan insanlar dönebilir. Suriye’nin bölünmesini hiçbir şekilde kabul etmeyiz. Biz beraber yaşayabilecek nitelikte olan bir toplumuz." şeklinde konuşmasını sonlandırdı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×