PYD, muhalif Kürt partisini kapattı

PKK'nın Suriye uzantısı PYD, Kamışlı'nın Hazne köyünde rejime muhalif Kürt partisi Yekiti'nin ofisini kapattı

PYD, muhalif Kürt partisini kapattı
11 Mart 2016 Cuma 12:19

PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD, Haseke'nin Kamışlı ilçesine bağlı Hazne köyünde rejime muhalif Kürt partisi Yekiti'nin ofisini kapattı.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Suriye Kürt Ulusal Konseyi'nin (ENKS) en büyük partilerinden olan Yekiti'nin ofisini basan PYD, içerideki bütün eşyalara el koydu.

Esed rejiminden teslim aldığı Haseke'de Ocak 2014'te kanton yönetimi ilan eden PYD, ruhsatsız faaliyet gösterdiği gerekçesiyle Yekiti ofisini kapattı.

ENKS Başkanı İbrahim Berro'nun lideri olduğu Yekiti partisinin merkez komitesi üyesi Abdullah Keddo, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Bu saldırı, PYD'nin Suriye Kürt Ulusal Konseyi'nin bölgesel ve uluslararası başarısına, Konsey Başkanı Berro'nun Cenevre müzakereleri konusunda gösterdiği başarıya olan tahammülsüzlüğün ifadesidir" dedi.

PYD'nin Rus dostlarının, örgütü Cenevre görüşmelerine sokamadığı için, PYD'nin hıncını ENKS'den çıkardığını belirten Keddo, "PYD Halep'in merkezindeki Şeyh Maksud mahallesinde muhaliflerle yaşadığı çatışmalardan, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) üyesi olduğumuz için bizi sorumlu tutuyor" ifadesini kullandı.

Terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD, geçen hafta da Suriye Kürt Demokrat Partisi (PDKS) ve ENKS üyesi Abdurrahman Abu'yu kaçırmıştı. Abu'nun "PYD'nin çocukları zorla silah altına alarak savaştırması, fabrika ve iş yerlerinden haraç toplaması gibi politikalarını eleştirmesi" nedeniyle kaçırıldığı öne sürülmüştü.

Sahada Beşşar Esed rejimi ile birlikte hareket ettiği bilinen PYD, kendisine muhalif diğer Kürt grupları sindirmeye çalışıyor.

Suriyeli 12 Kürt partisini bünyesinde barındıran ENKS, terör örgütü PYD'ye ve onun otokratik politikasına yönelik muhalefetiyle biliniyor. ENKS, SMDK'da 11 üyeyle temsil ediliyor.

Suriye İnsan Hakları Örgütü'nün (SNHR) 18 Ocak'ta yayımladığı raporda, PYD'nin, kontrolündeki bölgelerde etnik temizlikten keyfi tutuklamaya, zorla askere almaktan göç ettirmeye kadar birçok insan hakkı ihlaline imza attığı bildirilmişti.

Uluslararası Af Örgütü de 13 Ekim 2015 tarihli raporunda PYD'nin ülkenin kuzeyinde Arap ve Türkmen sivillerin bulunduğu bölgeleri yaşanmaz hale getirdiği, bölge sakinlerini zorla yerlerinden ederek savaş suçu işlediğine dikkati çekmişti.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×