Peşmerge IŞİD'in elindeki 9 köyü aldı

Irak'taki Peşmerge güçleri, IŞİD'in elinde tuttuğu Musul'un doğusunda yer alan 9 köyü aldı

Peşmerge IŞİD'in elindeki 9 köyü aldı
30 Mayıs 2016 Pazartesi 15:35

Irak'taki Peşmerge güçlerinin DAEŞ'in elinde tuttuğu Musul'un doğusunda yer alan Hazır bölgesindeki stratejik öneme sahip 9 köyü geri aldığı ve operasyonun başarılı bir şekilde sona yaklaştığı bildirildi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanlığı'na bağlı Özel Kuvvetler (Zerevani) Basın Sorumlusu Dılşat Mevlüt,  "Kürdistan Başkanı Mesut Barzani'nin komutanlığındaki Peşmerge güçleri önceki gün Musul'un doğusunda yer alan Hazır bölgesinde DAEŞ'in elinde tuttuğu bazı stratejik nokta ve köyleri geri almak için operasyon başlatmıştı. Toplamda iki gün süren operasyon sırasında plan içerisindeki tüm hedeflere başarılı bir şekilde ulaşıldı" ifadelerini kullandı.

Uluslararası koalisyon güçlerinin havadan verdiği destek ve Peşmerge güçlerinin karadan ilerleyişi sayesinde örgütün elindeki 9 köyün tamamen kontrol altına alındığını aktaran Mevlüt, operasyonun sona yaklaştığını kaydetti.

IKBY Güvenlik Ajansı önceki gün yaptığı açıklamada, DAEŞ'e ait 9 bomba yüklü aracın imha edildiğini ve 60 kilometrekarelik alanın temizlendiğini duyurmuştu. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×