Nasrallah: Suriye'de siyasi çözüm umudu yok

Lübnan'daki Hizbullah hareketinin lideri Nasrallah, Suriye'de siyasi çözüm umudu olmadığını söyledi

Nasrallah: Suriye'de siyasi çözüm umudu yok
12 Ekim 2016 Çarşamba 00:21

Ortadoğu’daki tansiyonun yükseldiğini belirten Lübnan’daki Hizbullah hareketinin lideri Hasan Nasrallah, Suriye’deki çatışmanın politik çözümüne dair umut olmadığını söyledi.

ABD, Suudi Arabistan ve diğer bölgesel ortaklarının Suriye’deki asıl amacının ‘demokrasi’ ya da seçimler olmadığını kaydeden Hizbullah lideri, “Amaçları Suriye’nin düşmesi, bölünmesi ve parçalara ayrılması” dedi. Nasrallah, IŞİD ve El Kaide bağlantılı El Nusra’nın ABD ve İsrail’in çıkarlarına hizmet etiğini savundu. ABD’nin Suriye ordusu mevzilerine düzenlediği ‘kasıtlı’ saldırıların IŞİD’i güçlendirme çalışmalarının bir parçası olduğunu iddia eden Nasrallah, “ABD, Deyr ez Zor’da Suriye ordusu mevzilerini hedef aldı, böylece tüm bölge IŞİD’in eline geçecekti” diye konuştu.

Aşure Günü’nde binlerce kişinin önünde gerçekleştirdiği ve televizyonda da canlı yayınlanan konuşmasında Suudi Arabistan’ın Yemen’de düzenlediği operasyonları da eleştiren Nasrallah, Riyad yönetiminin ülkeyi ‘cehennem’e sürüklediğini ifade etti. Hizbullah lideri, destekçilerine dünyanın dört bir yanındaki Suudi Arabistan elçilikleri ve kurumlarının önünde protesto gösterileri gerçekleştirme çağrısında bulundu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×