Mısır'da 'toprak namustur, satılmaz' eylemleri

Mısır'ın iki adayı Suudi Arabistan'a bırakması ülkede büyük tepkilere neden oldu. 'Toprak namustur, satılmaz' diyen halk dün Cuma namazı çıkışı kitlesel gösteriler düzenledi; çok sayıda kişi gözaltına alındı

Mısır'da 'toprak namustur, satılmaz' eylemleri
16 Nisan 2016 Cumartesi 07:48

Mısır'da Tiran ve Sanafir adalarının Suudi Arabistan’a geçmesine tepki gösteren binlerce kişi, başkent Kahire, İskenderiye, Şarkiyye ve Dimyat gibi şehirlerde cuma namazından sonra protesto eylemleri düzenledi. Gösterilerde 110 kişinin gözaltına alındı.

“Toprak Namustur” sloganıyla harekete geçen eylemciler, başkent Kahire’nin Mühendisin bölgesinde yer alan Mustafa Mahmud Meydanı, Giza’daki İstikamet Camisi, Abbasiyye Meydanı yakınlarındaki Merc bölgesi ve Gazeteciler Sendikası gibi farklı noktalarda toplandı.

Görgü tanıkları özellikle Gazeteciler Sendikası’nın önündeki eylemcilerin sayısının binlere ulaştığını bildirdi.

Polisin bazı bölgelerde eylemcileri dağıtmak için göz yaşartıcı bomba kullandığı, güvenlik güçleriyle eylemciler arasında arbede yaşandığı görüldü.

110 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Mısırlı Göstericileri Savunma Cephesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, dünkü gösterilerde Kahire ve Giza'da 58, İskenderiye'de 18, Dekahliya'da 11, İsmailiyye'de 8, Süveyş'te 4, Asvan'da 5, Sevhac'da 2 ve Hurgada'da 4 olmak üzere 110 kişinin gözaltına alındığı ifade edildi.

İçişleri Bakanlığından bir yetkili de El-Ehram gazetesine yaptığı açıklamada, güvenlik güçlerinin cuma gösterilerinde yaklaşık 100 kişiyi gözaltına aldığını kaydetti.

Dün binlerce kişi, başkent Kahire, İskenderiye, Şarkiyye ve Dimyat gibi şehirlerde cuma namazından sonra Tiran ve Sanafir adalarının Suudi Arabistan’a geçmesine tepki amacıyla eylem yapmıştı.

Mısır polisi, daha önce ilan edilen eylemler dolayısıyla güvenlik önlemlerini artırmış, bazı caddelerin ve Tahrir Meydanı'ndaki metro durağının sabah saatlerinde kapatıldığını duyurmuştu.

İKİ ADA SUUDİ ARABİSTAN'A BIRAKILMIŞTI

Mısır, Kızıldeniz'deki Tiran ve Sanafir adalarını Suudi Arabistan Kralı Selman'ın geçen haftaki Kahire ziyareti sırasında imzalanan yeni deniz sınırı anlaşmasıyla Suudi Arabistan'a bırakmıştı.

Anlaşma Mısır'da muhaliflerin yanı sıra yönetim yanlısı bazı grupların da tepkisini çekerken Mısır hükümeti, adalarının Suudi Arabistan'a ait olduğuna dair 9 belge yayımlamıştı.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi de Mısır halkının haklarından vazgeçmediklerini, belgelere göre adalarının Suudi Arabistan'a ait olduğunu belirtmişti.

Tiran Adası, Akabe Körfezi'ni Kızıldeniz’den ayıran Tiran Boğazı'nın girişinde yer alıyor. Sina Yarımadası'nın 6 kilometre doğusunda yer alan adanın yüz ölçümü 80 kilometrekare. Tiran Adası'nın hemen doğusunda yer alan Sanafir Adası'nın ise 33 kilometrekare büyüklüğünde olduğu kaydedildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×