Mısır zindanlarındaki işkenceler protesto edildi

Mısır’ın başkenti Kahire’deki El-Akrep Hapishanesi’ndeki insan hakları ihlalleri protesto edildi.

Mısır zindanlarındaki işkenceler protesto edildi
18 Şubat 2016 Perşembe 23:54

Mısır’ın başkenti Kahire’deki El-Akrep Hapishanesi’ndeki insan hakları ihlalleri protesto edildi.

Kahire’deki Gazeteci Sendikası binasının önünde hapishanedeki ihlalleri protesto için bir araya gelen siyasi tutuklu aileleri ve aktivistler adına AA muhabirine açıklama yapan Ahmet Ebu Zeyd, protestonun amacının El-Akrep Hapishanesi’ndeki mazlumların sesini duyurmak olduğu söyledi.

Zeyd, "yönetimin, hapishanelerin çoğunda yaşanan işkence ve ihmaller sonucu daha fazla kişinin ölmesini mi istediğini" sordu.

Konuyla ilgili İnsan Hakları Bilgileri Arap Ağı, Kahire İnsan Hakları Merkezi, Şahıs Hakları İçin Mısır Girişimi, En-Nedim Şiddet ve İşkence Kurbanları Rehabilitasyon Merkezi, Hişam Mübarek Hukuk Merkezi, Mısır Hukuk ve Hürriyetler Komiserliği ve Düşünce ve İfade Özgürlüğü Kuruluşu tarafından yapılan yazılı açıklamada, El-Akrep Hapishanesi’nde en önemli siyasi tutukluların kaldığı hatırlatıldı, hapishanede işkence ve kötü muamele yapıldığı belirtildi.

Kötü muamele gören tutukluların açlık grevine başladığı aktarılan açıklamada, hapishanedeki durumun tespiti için hukukçu ve sosyal toplum kuruluşlardan bir komisyon kurulması çağrısında bulunuldu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×