Mısır'da İhvan yöneticisinin şüpheli ölümü

- Mısır İçişleri Bakanlığı, İhvan yöneticilerinden Kemal'in gözaltı sırasında çıkan çatışmada öldüğünü savundu

Mısır'da İhvan yöneticisinin şüpheli ölümü
04 Ekim 2016 Salı 10:35

Mısır'da, dün gözaltına alındığı duyurulan Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi üyesi Muhammed Kemal'in öldürüldüğü bildirildi.

Mısır İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, başkent Kahire'nin güneyindeki Bustan bölgesinde bir daireye düzenlenen baskında, güvenlik güçlerine ateş açıldığı, çıkan çatışmada İhvan yöneticilerinden Muhammed Kemal ve beraberindeki Yasir Şehhate'nin öldürüldüğü belirtildi.

Bakanlığın açıklamasında ayrıca, Kemal'in Başsavcı Hişam Berekat, Albay Vail Tahun ve diğer bazı suikastlardan da sorumlu olduğu ifade edildi.

İhvan'ın üst düzey isimlerinden Muhammed Sudan ise konuya dair AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kemal'in ölümünün şüpheli olduğunu savundu.

Kemal'in önce gözaltı ardından ölüm haberinin Mısır medyasında yer aldığını vurgulayan Sudan, "Mecdi Abdulgaffar'ın (İçişleri Bakanı) üslubu bu. Çünkü o Habib el-Adli'nin (Hüsnü Mübarek döneminin son içişleri bakanı) öğrencisi. Kemal ve Şehhate'nin öldürülme haberi, rejime yakın basın organlarının, onların gözaltına alındıkları yönündeki haberlerinin ardından geldi. Bu ikisinin de direnmeden tasfiye edildikleri anlamına geliyor." dedi.

İhvan yetkilileri, dün yaptıkları açıklamada, güvenlik güçleri tarafından Muhammed Kemal ve beraberindeki İhvan üyesi Yasir Şehhate'nin gözaltına alındığını duyurmuş, öğleden sonra irtibatın kesildiği Kemal'in hayatından güvenlik güçlerinin sorumlu olduğunu belirtmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×