Lübnan'dan Suud'a: Bizi anlaman lazım

Hizbullah'ın Suriye'deki faaliyetleri nedeniyle Lübnan ordusuna yaptığı yardımı kesen Suudi Arabistan'a Lübnan'dan 'İç yapımız gereği bizi anlamanız lazım' imasında açıklaması geldi

Lübnan'dan Suud'a: Bizi anlaman lazım
20 Şubat 2016 Cumartesi 20:26

Lübnan Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan ile ilişkilerin geçici koşullara bağlı olmadığını, iki ülke arasında güçlü bağlar üzerine kurulu olduğunu belirtti.

Suudi Arabistan'ın Lübnan'a yardımı durdurma kararına ilişkin Lübnan Dışişleri Bakanlığından yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, "Lübnan-Suudi Arabistan ilişkileri, geçici koşullara bağlı değil. Bilakis derin ve tarihi olan bu ilişkiler, iki devlet ile halkları arasındaki güçlü bağlar üzerine kuruludur. Suudi Arabistan'ın son tutumunu, Lübnan'ın bu ilişkileri koruma konusuna gösterdiği öneme ve Dışişleri Bakanlığının bu yöndeki daimi çabalarına halel getirmiyor" ifadelerine yer verildi.

Suudi Arabistan'ın Lübnan'ın iç yapısını ve içinde bulunduğu şartları anlamasının önemli olduğu vurgulanan açıklamada, "Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan'ın İran'daki diplomatik misyonlarına yapılan saldırıyı ve içişlerine yapılan herhangi bir müdahaleyi kınamak için resmi bir tutum sergilenmesi konusunda harekete geçti" bilgisi paylaşıldı.

Kral Abdullah yönetimindeki Suudi Arabistan, ülke siyasetinin çalkantılı bir dönemden geçtiği 2013 sonunda Lübnan ordusuna 3 milyar dolar değerinde silah ve ekipman yardımı yapacağını açıklamıştı. Söz konusu karar için tedarikçi ülke olarak Fransa ile anlaşıldığı aktarılmış, Riyad yönetimi Ağustos 2014'te de Lübnan emniyetine 1 milyar dolar yardım yapacağını duyurmuştu.

Ancak Suudi Arabistan, Lübnan ordusuna 3 milyar dolar, emniyet teşkilatına 1 milyar dolarlık yardım kararından, "Lübnan’ın iki ülke arasındaki kardeşçe ilişkilere uymayan tutumu" sebebiyle dün vazgeçtiğini açıklamıştı.

Suudi Arabistan yönetimi, İran yanlısı olarak gördüğü Hizbullahı, Lübnan'da yönetimin kararlarına etki etmekle suçluyor ve Suriye'deki iç savaşa müdahil olmasına ve Esed rejimine destek vermesine tepki gösteriyor.

Suriye'de 300 binden fazla sivilin ölümü ve milyonlarca kişinin yerinden edilmesinde rejim güçleriyle aynı safta yer alan Hizbullah, silahlı bir güç olarak Lübnan ordusunun alanını daraltıyor. İran'ın desteklediği Hizbullah, aynı zamanda Lübnan ordusundaki karar mekanizmalarında da etkin rol oynuyor.

KÖRFEZ İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI'NDAN DESTEK

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK), Suudi Arabistan'ın Lübnan ordusuna yardımları durdurma kararına destek verdi.

KİK Genel Sekreteri Abdullatif bin Raşid ez-Zeyani, yaptığı yazılı açıklamada, "Konsey, Suudi Arabistan'ın, Arap ülkelerinin görüş birliğine aykırı davranan Lübnan'ın, Körfez ile olan derin ilişkileriyle uyuşmayan resmi tutumlarına cevap niteliğindeki kararını destekliyor. Lübnan'ın bu tavrı, Riyad'ın ve KİK ülkelerinin desteğinden yoksun kalmasına neden oluyor" ifadelerini kullandı.

Konsey ülkelerinin, Lübnan hükümetine, "İzlediği siyaseti ve benimsediği tutumu gözden geçirme" çağrısı yaptığını anımsatan Zeyani, "Lübnan hükümetinin Arap dayanışma ilkeleriyle ve ortak çalışma süreciyle çelişen siyasetini gözden geçirmesini temenni ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Zeyani, KİK'in, Lübnan'ın ekonomik refaha ve Arap ülkeleri arasında saygın bir konumuna kavuşmasını temenni ettiğini dile getirerek "Ayrıca Konsey, kardeş Lübnan halkının mutlak otorite sahibi istikrarlı bir ülkede yaşama hakkı konusunda desteğine devam edecek" dedi.

Kral Abdullah yönetimindeki Suudi Arabistan, ülke siyasetinin çalkantılı bir dönemden geçtiği 2013 sonunda Lübnan ordusuna 3 milyar dolar değerinde silah ve ekipman yardımı yapacağını açıklamıştı. Söz konusu karar için tedarikçi ülke olarak Fransa ile anlaşıldığı açıklanmıştı.

Ağustos 2014'te de Lübnan emniyetine 1 milyar dolar yardım yapacağını duyuran Riyad yönetimi, bu yardım kararlarından "Lübnan’ın iki ülke arasındaki kardeşçe ilişkilere uymayan tutumu" sebebiyle vazgeçtiğini bildirmişti.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×