Kuveyt'tek Yemen müzakerelerinde kriz

Yemen hükümeti Kuveyt'te devam eden müzakerelerden çekildiğini açıkladı

Kuveyt'tek Yemen müzakerelerinde kriz
01 Mayıs 2016 Pazar 15:03

Yemen hükümeti, Kuveyt'te Husiler ile devam eden müzakerelerden çekildiğini duyurdu. Yemen hükümeti heyetinden yapılan açıklamada, Husilerin Yemen'deki şiddeti sonlandırmadığı belirtilerek görüşmelerin bir anlamı olmadığı ifade edildi. Yemen hükümeti, daha önce de görüşmelerin devam edebilmesi için Husilerin şiddete son vererek çatışmazlık sürecine girmesi gerektiğini belirtmişti. 

Kuveyt'teki Yemen müzakerelerinde hükümeti temsil eden heyet, Husilerin ateşkes ihlallerini sürdürmesini protesto amacıyla müzakereleri resmen askıya aldığını duyurdu. Yemen resmi haber ajansı SABA'nın haberine göre, heyetten yapılan açıklamada, "Barış sürecinin başarıyla sonuçlanması için gerekli ciddiyetin sağlanmasına verilen önemden hareketle, Husiler ile Ali Abdullah Salih yanlılarının 11 Nisan'da yürürlüğe giren çatışmaların durdurulması anlaşmasına yönelik ihlallerinin durdurulması için yeterli güvence sağlanıncaya kadar görüşmeler askıya alınmıştır" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi İsmail Vild Şeyh Ahmed ile Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ve BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi ülkelerin büyükelçilerinden, "karşı tarafa" barışın gereklerini yerine getirmesi için baskı yapması istendi.

Öte yandan Husi ve devrik Cumhurbaşkanı Salih yanlılarını görüşmelerde temsil eden heyetin başkanı Muhammed Abdusselam, hükümet heyetinin kararıyla ilgili olarak "barış istemeyenlerin görüşmelerin durması için bahaneler ürettiği" açıklamasında bulundu.

Abdusselam açıklamasında, "Biz herkesi kuşatan, derdine ortak olan ve hiç kimseyi dışlamayan ulusal bir vizyon ortaya koyduk. Barışı istemeyenler ile geleceği ve menfaati savaşın devam etmesine bağlı olanlar, görüşmelerin durması için bahane ve gerekçe üretenlerdir." ifadesini kullandı.

Husi heyeti üyelerinden Nasır Bakazkuz ile Selim el-Mığlis de hükümet heyetinin, krizin çözümü için kapsamlı bir vizyon geliştiremediği için bu kararı aldığını savundu.

Yemen'deki krize çözüm bulmak için Kuveyt'te devam eden barış görüşmelerinde hükümeti temsil eden heyet, 30 Nisan'da BM Yemen Özel Temsilcisi İsmail Vild Şeyh Ahmed'e Husilerin ateşkes ihlallerine yönelik bir rapor sunmuş ve ihlallerin son bulmasını istemişti.

Bu arada Husiler ile Salih'e bağlı güçlerin bugün ülke genelinde ateşkesi 225 defa ihlal ettiği bildirildi.

SABA'nın haberine göre, taraflar arasında varılan ateşkesi denetlemekle görevli komiteler, Taiz'de 80, El-Beyda'da 3, Cevf'te 117, Marib'de 21 ve Dali'de de 4 olmak üzere 225 ihlal gerçekleştirildiğini tespit etti. Söz konusu illerde ordu ve Halk Direniş Güçleri'nin (HDG) mevzilerinin hedef alındığı ihlallerde roket, havan topu ve topçu ateşinin kullanıldığı kaydedildi.

BM gözetiminde 18 Nisan'da Kuveyt'te başlaması planlanan görüşmeler Husi heyetinin geç katılması nedeniyle 21 Nisan'da başlamıştı.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×