Kerry ile Abbas Ürdün'de görüştü

ABD Dışişleri Bakanı Kerry Filistin Devlet Başkanı Abbas ile görüştü

Kerry ile Abbas Ürdün'de görüştü
21 Şubat 2016 Pazar 16:58

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı John Kerry ile Ürdün'ün başkenti Amman'da biraraya geldiği bildirildi.

Filistin resmi haber ajansı WAFA'nın, Filistin Yönetimi Sözcüsü Nebil Ebu Redine'nin açıklamasına dayandırdığı haberinde Kerry'nin Ürdün ziyareti kapsamında Abbas ile biraraya geldiği görüşmede Filistin'de yaşanan son gelişmelerin ayrıntılı şekilde ele alındığı kaydedildi.

Görüşmede Abbas, bölgede barışın sağlanması için uluslararası düzeyde bir konferans düzenlenmesi ve Filistin meselesi çerçevesinde etkin bir çözüme ulaşılması amacıyla Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ABD, Rusya, İngiltere, Fransa ve Çin ile Almanya'dan oluşan P5+1 ülkeleri tarzında bir mekanizmanın oluşturulmasının gerektiğini dile getirdi.

Filistin halkının birlik ve beraberliğini sağlayacak milli birlik hükümetinin kurulması için çalıştıklarını söyleyen Abbas, İsrail'in Yahudi yerleşim birimlerinin inşası konusunun yargıya taşınması için BM Güvenlik Konseyi'ne başvurmaya devam edeceklerini aktardı.

Abbas ayrıca Kerry'den 90 gündür açlık grevindeki Filistinli gazeteci Muhammed Kıyık'ın serbest bırakılması ve İsrail'in alıkoyduğu Filistinlilerin cesetlerinin teslimi için acilen müdahalede bulunmasını istedi.

Kerry ise ABD yönetiminin, bölgede ve dünyada emniyet ile istikrarın temini adına iki devletli çözümün uygulanması için son ana kadar çaba sarfedeceğini dile getirdi.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Genel Sekreteri Saib Ureykat ile Abbas'ın danışmanı Mecdi el-Halidi'nin de görüşmede hazır bulunduğu ifade edildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×