İsrail sürgün için bahane buldu

İsrail, işgal ettiği Filistin topraklarındaki Müslümanları sürmek için son günlerde meydana gelen 'bıçaklı' saldırıları bahane etmeye başladı. Saldırılara karışanların aileleri evlerinden çıkarılarak başka yerlere sürülüyor

İsrail sürgün için bahane buldu
11 Mart 2016 Cuma 08:28

İsrail, zorla işgal ettiği Filistin'deki uygulamalarına yenisini ekledi. Şimdiye kadar evlerinden çeşitli gerekçelerle çıkarılan Filistinliler, bu kez de bıçaklı saldırılar nedeniyle sürgün edilmeye başlandı. İşgal güçleri, olaylara karıştığı belirlenen şahısların ailelerini evlerinden çıkararak başka topraklara sürüyor. 

Esir Aileleri Komitesi Başkanı Emced Ebu Asab, İsraillilere karşı eylem düzenleyen Filistinlilerin ailelerinin sürgün edilmesinin çok riskli bir adım olduğunu belirtti.

Ebu Asab, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail güçleriyle 2 gün önce girdiği silahlı çatışmada öldürülen Fuad Ebu Receb'in aile fertlerinin İsrail emniyet birimleri tarafından sorgulandığını, ardından da Kudüs'te ikamet etmek için gerekli izinleri olmadığı iddia edilerek kız ve erkek kardeşlerinin Batı Şeria'ya sürüldüğünü kaydetti.

Ebu Asab, bu uygulamanın çok riskli olduğu uyarısında bulundu.

Fuad Ebu Recep, 2 gün öne Kudüs'teki Selahaddin Caddesi'nde İsrail güçleriyle girdiği silahlı çatışmada öldürülmüştü.

İsrailli milletvekilleri de bir süre önce meclise İsraillilere karşı eylem yapan Filistinlilerin Gazze Şeridi'ne sürülmesini öngören bir kanun taslağı sunmuştu.

Yahudi yerleşimciler, geçen yılın temmuz ayı sonunda Nablus'ta Filistinli Devabişe ailesinin evini kundaklamış, olayda anne, baba ve 18 aylık bebekleri hayatını kaybederken yalnızca 4 yaşındaki diğer çocukları sağ kurtulmuştu. Olayın başlattığı gerginlik, İsrail'in Filistinlilere saldırıları ve Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa'ya yönelik baskınları nedeniyle giderek artmıştı.

Geçen yılın ekim ayından bu yana hemen hemen her gün, "İsraillilere saldırı girişiminde bulunduğu" iddiasıyla vurulan Filistinlilerin ölüm haberleri geliyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×