İsrail Mescid-i Aksa muhafızını rehin aldı

İsrail işgal güçleri, Mescid-i Aksa'ya girerek tarihi ibadethanenin muhafızını rehin alarak kaçırdı

İsrail Mescid-i Aksa muhafızını rehin aldı
07 Ağustos 2016 Pazar 12:10

İsrail işgal güçleri, Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa'ya ziyareti sırasında bir Aksa muhafızını alıkoyarak kaçırdı. 

Aksa muhafızlarından alınan bilgiye göre, İsrail işgal güçleri, yaklaşık 45 Yahudi yerleşimci ile Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdiği sırada Luey Ebu es-Said isimli Aksa muhafızını rehin aldı. 

Ebu Said'in işgalciler tarafından bilinmeyen bir yere nakledildiği ifade edilirken, konunun, Kudüs İslami Vakıflar Dairesi tarafından takip edildiği aktarıldı.

Ürdün Kralı Abdullah ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Mart 2013'te, Ürdün'e "Kudüs'ü ve kutsal değerleri koruma hakkını" veren anlaşmayı imzalamıştı. Ürdün ayrıca 1994 yılında İsrail ile imzalanan Vadi Araba Barış Anlaşması uyarınca Kudüs'teki dini işlerden sorumlu olma hakkını korurken, Ürdün Vakıflar Bakanlığı çatısı altında 300'ü Mescid-i Aksa muhafızı olmak üzere Kudüs'te 850 kişi görev yapıyor.

İsrail işgal güçleri, son zamanlarda Aksa muhafızları aleyhinde alıkoyma, para cezası, uzaklaştırma gibi kararlar aldığı belirtiliyor. Ürdün hükümetine bağlı kurumlar ile sivil toplum kuruluşları yayımladıkları ortak bildiride, "İsrail'in Aksa muhafızlarına karşı uyguladığı sistematik politikayla sindirme ve korkutmayı hedeflediği" ifade edilmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×