İsrail işgalinin eseri | VIDEO

İsrail tarafından Gazze'de düzenlenen saldırıda ayaklarını kaybeden iki arkadaş, alışverişe gittiklerinde sadece bir çift ayakkabı alıyor

İsrail işgalinin eseri | VIDEO
01 Nisan 2016 Cuma 11:06

Adli Ubeyd ve Mansur Kırım Gazze'de İsrail bombardımanında birer bacaklarını kaybeden iki arkadaş. Ayakkabı alışverişlerini beraber yapıyorlar. Onlar için bir çift ayakkabı yeterli. Biri ayakkabının sol tekini diğeri de sağ tekini alıyor. Üstelik paylaştıkları tek şey bir çift ayakkabı değil. Onlar hayatın zorluklarını da paylaşıyorlar.

Adli Ubeyd ve Mansur Kırım iki Gazzeli arkadaş. Ubeyd İsrail’in Gazze’ye yönelik bombardımanında sol bacağını kaybetti, arkadaşı Kırım ise beş ay sonra benzer bir şekilde sağ bacağını.

İki arkadaşın başlarına gelen bu durum onları daha da yakınlaştırdı. Savaşın vücutlarında bıraktığı izi aşmak için birbirlerine sıkıca bağlandılar. Öyle ki doktora ve ilaçlarını almaya bile beraber gidiyorlar. Alışverişe de, gezmeye de beraber çıkıyorlar. Ayakkabı almak istediklerinde bir çift ayakkabı onlara yetiyor. Kırım, ayakkabının sol tekini Ubeyd ise sağ tekini alıyor.

Canları sıkıldığında beraber Gazze limanına gidiyorlar. Denize bakmanın kendilerine iyi geldiğini ve böylelikle üzüntülerini unutabildiklerini söylüyorlar.

Onların tek isteği hayatlarını normal bir şekilde devam ettirebilmek. Ancak bunun için dünyanın en yüksek işsizlik oranlarından birine sahip olan Gazze’de bir iş bulmaları gerekiyor. Ubeyd, arkadaşı Mansur gibi evlenmek istediğini söylüyor. Ancak maddi durumu evini kurmaya yetmediği için bu adımı atamadığını belirtiyor: Arkadaşım Mansur evlendi. Ben de evlenmek çok isterim. Ancak daireyi hazır edemiyorum. Ondan evlenemiyorum.

Ubeyd onunla aynı durumda olan ve kendisini anlayabilecek bir arkadaşı olduğu için kendisini şanslı hissediyor. Ancak kendisi ve arkadaşı kadar şanslı olmayan başka engellilerin de olduğunu söylüyor. Onlar için bir şey yapmak istiyor. Onları ziyaret etmenin bile morallerini yükselttiğini anlatıyor. Filistinli yetkililerden savaş yüzünden engelli olanlar için girişimlerde bulunmasını istiyor: Biz, iki savaşzede olarak birbirimizi anlayabiliyoruz. Ancak bizim kadar şanslı olmayan engelliler var. Mansur ile o insanları ziyaret ediyoruz. Moralini yükseltmeye çalışıyoruz. Yetkililerden bizim için bir şey yapmasını istiyoruz.

 

Kaynak: El Cezire


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×