İsrail her şeye rağmen Kudüs'ü Yahudileştiremedi

İsrail'in toprak kaybettiği Nekse'nin 49'uncu yılında yapılan değerlendirmede, işgal yönetiminin bunca zulme rağmen istediğini başaramadığı belirtildi

İsrail her şeye rağmen Kudüs'ü Yahudileştiremedi
06 Haziran 2016 Pazartesi 10:46

Kudüs'teki Filistinliler, İsrail'in 49 yıldır süregelen yoğun Yahudileştirme çabalarına rağmen bunu başaramadığını belirtti.

İsrail'in Gazze Şeridi, Batı Şera, Sina Yarımadası ve Golan Tepelerini kaybettiği Nekse'nin (Toprak Kaybetme Günü) 49'uncu yılı münasebetiyle AA muhabirine konuşan Filistinliler, İsrail'in kendilerini azınlık durumuna düşürmek, Yahudileştirmek ve İsraillileştirmek için çalıştığını kaydetti.
Eski Filistin Kudüs İşleri Bakanı Hatim Abdulkadir, İsrail'in tüm çabalarına rağmen Kudüs'ü Yahudileştiremediğini söyledi.

Abdulkadir, "İsrail, Kudüs'te Filistinlilere ait onlarca eve el koydu. Yine de bu rakam Filistinlilere ait evlerle kıyaslanınca çok az. Kudüs'teki Eski Şehir'de ikamet eden Yahudiler 3 bin ila 4 bin kişi. Kudüs'teki Filistinlilerin nüfusu ise 36 bin." dedi.

İsrail'in Filistinlilere yönelik azınlık planının sürdüğüne dikkati çeken Abdulkadir, "İsrail Yahudileştirme konusunda başarısız oldu ama İsraillileştirmeyi başardı. İsraillileştirme ve Yahudileştirme birbirinden faklı şeyler. İsraillileştirme İsrail kurumları tarafından kent halkına verilen hizmet. Ama Yahudileştirme kentteki dini, kültürel, tarihi sembolleri değiştirmek." diye konuştu.

Abdulkadir, Yahudileştirme politikasıyla mücadele için İslam toplumunun yardımı sürdürmesi gerektiğini vurguladı.

DEMOGRAFİK YAPIYI DEĞİŞTİRME GİRİŞİMİ

İslam İşbirliği Teşkilatı Filistin Temsilcisi Avukat Ahmed el-Ruveyda da İsrail'in 49 yıldır Kudüs'teki İslam ve Hristiyanlık dokusunu silemediğini belirterek, İsrail'in Yahudi yerleşim yeri projeleriyle demografik yapıyı değiştirmeye çalıştığını anlattı.

Filistin halkının İsrail'in her türlü uygulamasına rağmen direnişi sürdürdüğünü söyleyen Ruveyda, bunun devam etmesi için İslam ülkelerinin yardımının gerektiğine dikkati çekti.

Faysal el-Huseyni Vakfı Başkanı Abdulkadir el-Huseyni ise şunları kaydetti:
"İsrail hala eğitimi Yahudileştirmeye çalışıyor ancak çoğu okulda Filistin müfredatı okutuluyor. Her yıl bunun mücadelesini veriyor ve kazanıyoruz. İsrail, özelikle sağcı Eğitim Bakanı Naftali Bennett'in varlığıyla, Filistinlilerin fikirlerine, zihinlerine, kültürlerine nüfuz etmek için çabalarını sürdürüyor ancak biz merkezler, okullar vasıtasıyla bununla mücadele edebiliyoruz."

İsrail'in 1967'de Batı Şeria, Doğu Kudüs ve Gazze'yi işgal etmesiyle sonuçlanan 6 Gün Savaşı'nın başladığı 5 Haziran, Filistinliler tarafından her yıl “Nekse" (Toprak Kaybetme Günü) adıyla anılıyor. Filistinliler Nekse'yi, 1948'de İsrail'in bağımsız

İsrail, Filistinliler tarafından "Nekse" olarak adlandırılan 1967'deki 6 Gün Savaşı'ndan beri Batı Şeria ve Doğu Kudüs'ü işgal altında tutuyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×