İsrail Filistinlilerin yollarını kapattı

İsrail güçleri Batı Şeria'da Filistinlilere ait 7 beldenin girişini toprak set ve beton bariyerlerle kapattı

İsrail Filistinlilerin yollarını kapattı
20 Eylül 2016 Salı 15:37

İsrail güçleri Batı Şeria'da Filistinlilere ait 7 beldenin girişini Yahudi yerleşimcilerinin araçlarına taş atıldığı gerekçesiyle toprak set ve beton bariyerlerle kapattı.

İsrail ordusuna ait iş makineleri dün sabahtan bu yana, Nablus'un güneyinde bulunan Odla, Burin, Aynabus, Havaa, Avarta, Za'atara ve Beyta beldelerinin girişini, Yahudi yerleşimcilerin araçlarına taş ve molotofkokteyl atıldığı gerekçesiyle toprak set ve beton bariyerlerle kapattı.

Beyta Belde Başkanı Vasıf Mualla, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "İsrail bazı gençlerin Yahudi yerleşimcilerin araçlarına taş ve molotofkokteyl attığı gerekçesiyle burada yaşayan 50 bin kişiyi beldenin girişini kapatarak cezalandırıyor. İşlerine gitmek için uzun yolculuklar yapmak zorunda kalan memurları ve tüccarlara engel olur." dedi.

"Bölgenin güvenliğinden İsrail güçleri sorumlu eğer taş atanları tespit edemiyorsa buradaki tüm insanları cezalandırmak mantıksız." diyen Mualla, "İşgalciler buranın ekonomisine zarar vermek ve sakinlerini zora sokmak istiyor. Beyta'da sebze pazarı var. Batı Şeria'nın her yerinden tüccarlar geliyor. Beldenin girişini kapatmak ticareti felç eder. Bu ilk defa olmuyor. Bu ay aynı bahaneyle girişi 9 gün üst üste kapattılar." ifadelerini kullandı.

Beyta'daki pazarda çalışan Murad Duveykat, toprak ve beton barikatlar yüzünden sebzelerin bir araçtan diğer araca aktarılması gerektiğini ve bunun işleri zorlaştırdığını söyledi.

Nablus yakınlarındaki 39 yerleşim biriminde yaklaşık 40 bin Yahudi yerleşimci yaşıyor.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×