İsrail'den İbrahim Camii'yi Yahudileştirme planları

Filistin'in Batı Şeria kesiminde yer alan İbrahim Camii'yle ilgili çalışmalar yürüten İsrail, burayı Yahudileştirmeye çalışıyor

İsrail'den İbrahim Camii'yi Yahudileştirme planları
01 Ağustos 2016 Pazartesi 18:57

Filistin Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in Batı Şeria'nın El-Halil kentinde bulunan İbrahim Camisi'ne yönelik uygulamalarının halkı bölgeden tehcir etmek ve camiyi Yahudileştirmek amacı taşıdığını belirtti.

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, İbrahim Camisi'nin 1967'den bu yana işgalci yönetimin siyasi ve askeri kurumlarının desteğini alan radikaller tarafından her gün saldırıya uğradığı kaydedildi.

"İsrail'in, caminin giriş kapılarına turnikeler yerleştirerek kontrolü sağlamaya çalışması, halkın camiye girmesine engel olma, onları bölgeden tehcir etme ve İslami mekanları Yahudileştirme amacı taşımaktadır." ifadesine yer verilen açıklamada, bu tarz uygulamaların gerilimi daha çok artırdığı vurgusu yapıldı.

İsrail'in kontrolü altındaki caminin bulunduğu El-Halil'in eski belde bölgesinde yaşayan yaklaşık 400 Yahudi yerleşimci bin 500 asker tarafından korunuyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×