İranlı emekli askerden rejime sert eleştiriler

İranlı eski muhafazakar milletvekili ve Devrim Muhafızları eski komutanlarından İmad Efruğ, İran'ın 1979'deki devrimin temel ilkeleri olan özgürlük, adalet, ahlak ve maneviyat konularını hayata geçirmekte başarısız olduğunu belirtti

İranlı emekli askerden rejime sert eleştiriler
12 Şubat 2016 Cuma 11:51

İranlı eski muhafazakar milletvekili ve Devrim Muhafızları eski komutanlarından İmad Efruğ, İran'ın 1979'deki devrimin temel ilkeleri olan özgürlük, adalet, ahlak ve maneviyat konularını hayata geçirmekte başarısız olduğunu belirtti.

İran devlet televizyonunda devrimin yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen ve canlı yayınlanan bir programda konuşan Efruğ, İran'daki seçim sistemini eleştirerek, ülkede diktatörlüğe doğru gidildiğine işaret etti.

Tahran Bakır el-Ulum Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Başkanı Efruğ, konuşmasında şunları kaydetti: İki çeşit diktatörlük vardır. ‍Biri seçilmeden oluşan diktatörlük, diğeri ise seçimle gelen diktatörlük. İkinciyi ortadan kaldırmak birinciden daha zordur. Diktatörlük seçimle gelmişse Hitler dönemi gibi olur. Hitler de darbe yapmadı ve siyasi rekabetin bir sonucu olarak seçimle geldi. Bu yüzden görünüşte halkın oyunu aldığı için onu kolaylıkla indiremediler.

İran'ın 1979'deki devrimden sonra bağımsızlık ve güvenlik konusunda başarılı olduğunu belirten Efruğ, özgürlük, adalet, ahlak ve maneviyat konularındaki uygulamalarında başarıya ulaşamadığını vurgulayarak, "Bağımsızlık konusunda da sadece siyasi bağımsızlığa sahibiz. Henüz ekonomik ve kültürel devrime ulaşmış değiliz. İslam devriminin yaklaşımı ahlak, maneviyat, toplumsal adalet ve özgürlüktür ancak şu anda bunların hepsiyle sorun yaşıyoruz. Biz gerçekten ahlak ve maneviyat konusunda karnemiz zayıf. Siyasete kapıldık, hedef ve ideallerimizi unuttuk" dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×