İran seçimlerinde 'CIA' tartışması

İran'da meclis seçimlerini kaybeden grup, ABD'nin CIA eliyle seçimlere müdahale ettiğini savundu

İran seçimlerinde 'CIA' tartışması
02 Mart 2016 Çarşamba 10:14

İran'da geçen Cuma günü yapılan seçimlerden “reformcuların” mutlak bir zaferle çıkmasının ardından “muhafazakârlar" büyük bir iddia ortaya attı.

Muhafazakarların en önemli isimlerinden biri olan İran Devrim Muhafızları Komutanı ve Düzenin Yararını Teşhis Konseyi Genel Sekreteri Tümgeneral Muhsin Rızai, son parlamento seçimlerinde ortaya çıkan sonuçlarda dış güçlerin büyük etkisi olduğunu savunarak, bir CIA ajanının geçen yıl başkent Tahran'a gelerek seçim sonuçlarını etkilemek üzere önemli faaliyetlerde bulunduğunu ileri sürdü.

Mehr Haber Ajansı'nın haberine göre, İran Devrim Muhafızları Savunma Bilimleri ve Mühendislik Konferansı'nda konuşan Rızai, son parlamento seçimleri öncesi düşman güçlerin İran'da büyük çaplı bir “yumuşak savaş" yürüttüğünü iddia etti.

Tümgeneral Rızai, bu güçlerin özellikle bazı adayların seçimleri kazanmasında önemli rol oynadığını öne sürerek, “Nitekim bir CIA ajanının geçen sene Haziran ayında Tahran'a geldiğine ve bazı üniversiteleri ziyaret ettiğine dair istihbarat aldık. Seçim sonuçlarında bunların büyük rolü oldu" diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×