İran: Füze denemelerimiz anlaşmalara aykırı değil

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ensari, İran'ın geçen günlerde ülkenin çeşitli noktalarında balistik füze denemesi yapmasının Tahran ve dünya güçleri arasında sağlanan nükleer anlaşmaya aykırı olmadığını savundu.

İran: Füze denemelerimiz anlaşmalara aykırı değil
10 Mart 2016 Perşembe 11:33

İran'ın tartışmalara neden olan füze denemeleri konusunda Tahran'dan açıklama geldi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Cabir Ensari, yaptıkları denemelerin uluslararası anlaşmalara aykırı olmadığını savundu.

Sözcü Ensari "İran Silahlı Kuvvetlerinin son günlerde yaptığı tatbikat çerçevesinde kullandığı silahlar, nükleer anlaşmadaki İran'ın yükümlülüklerine aykırı olmamakla birlikte BM Güvenlik Konseyi'nin 2231 sayılı kararına da aykırılık oluşturmamaktadır " diye konuştu.

Nükleer ve kitle imha silahlarının İran savunma doktrininde yerinin olmadığını söyleyen Ensari, " İran'ın balistik füze de dâhil tüm kısa, orta ve uzun menzilli füzeleri, olağan savunma malzemesi sayılıp, meşru savunmada kullanılmak için tasarlanmıştır " ifadelerini kullandı.

İranlı Sözcü, "İran füzeleri, nükleer başlık taşımak için tasarlanmış değil bu yüzden BM Güvenlik Konseyi'nin kararlarına da aykırı değildir" dedi. Ensari, İran'ın meşru füze çalışmalarını sürdüreceğini sözlerine ekledi.

İran son günlerde gerçekleştirdiği askeri tatbikat çerçevesinde, ülkenin farklı noktalarında balistik füze denemesi yaptığını duyurdu. Olay tepki gösteren Washington yönetimi, konuyu BM Güvenlik Konseyi'ne taşımakla tehdit etti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×