İran'da seçim heyecanı, halk sandık başında

İran halkı bugün yeni cumhurbaşkanını seçmek için sandık başına gidiyor. Dört adayın yarıştığı seçimlerde mevcut Cumhurbaşkanı Ruhani'nin seçilme ihtimali yüksek görünüyor. Ruhani ülkesinin batıya yönelik açılımlarda bulunmasından yana tavır takınıyor.

İran'da seçim heyecanı, halk sandık başında
19 Mayıs 2017 Cuma 07:57

İran'da 12'nci dönem cumhurbaşkanlığı ve 5'inci dönem il meclisi seçimleri için oy verme işlemi başladı. Ülke genelinde yerel saatle 08.00'de, 63 bin merkezde kurulan 130 bin sandıkta başlayan oy verme işleminin 20.00'ye kadar süreceği ancak gerek duyulduğunda bu sürenin uzatılabileceği belirtildi.

Seçmen yaşının 18'den başladığı ülkede kayıtlı 56 milyon 410 bin 234 seçmen bulunuyor. Ülkenin lideri Ali Hamaney, oy kullanma esnasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, halkı oy kullanmaları için sandık başına çağırdı.

Hamaney, "Cumhurbaşkanlığı ve il meclis seçimleri önemli seçimlerdir. Halkımızı oy vermeleri için sandığa davet ediyorum." dedi.

Cumhurbaşkanı seçiminin reformistler ve ılımlı muhafazakarların desteğini alan Hasan Ruhani ile muhafazakarların adayı İbrahim Reisi arasında geçmesi bekleniyor. Mustafa Mirselim ve Mustafa Haşimiteba da aday listesinde yer alıyor.


Etiketler; #İran seçimleri

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
ihsan - 1 yıl önce
iranda seçim hiç bir şeyi değiştirmez ha ali veli ha veli ali aynı ayetullahda iş onundurumuda tartışılır Ayetullah olmak için tevhid ehli olup ender fenadan geçmek lazım