İran'da astronomik maaşlı müdürlere operasyon

İran'da astronomik rakamlarla maaş aldıkları belirtilen müdürlere operasyon çekildi. Müdürlerin tamamına yakını istifa etmek zorunda kaldı

İran'da astronomik maaşlı müdürlere operasyon
01 Temmuz 2016 Cuma 00:15

İran'da üst düzey devlet yetkililerine astronomik maaşlar ödendiğinin ortaya çıkmasıyla yükselen tepkilerin ardından devlete ait üç büyük bankanın genel müdürlerinin istifa ettiği bildirildi.

İran resmi ajansı IRNA'nın haberine göre, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin soruşturma talimatı vermesi üzerine devlete ait Saderat Bank, Mehr ve Millet Bankası genel müdürleri istifa etti.
Yüksek maaş aldığı tespit edilen İş Bakanlığına bağlı Refah Bank Genel Müdürü AliSıdki ise geçen hafta İran İş Bakanı Ali Rebii tarafından görevden alınmıştı.

Devrim Muhafızlarına yakınlığıyla bilinen haber ajansı Fars ise söz konusu müdürlerin istifa etmediklerini, görevlerinden alındıklarını iddia etti. 

İran'da bazı üst düzey devlet yetkililerine ait maaş bordrolarının basına sızdırılmasıyla ülkede ciddi ekonomik sorunların yaşandığı ve işsizliğin en yüksek seviyede bulunduğu bir dönemde almaları gereken maaşın 50 kat fazlasını aldıkları ortaya çıkmıştı.

İran Yargı Sözcüsü Gulam Hüseyin Muhsini Ejei, konuyla ilgili geçen hafta devlet televizyonunda yaptığı bir konuşmada, isim vermeyerek bir bakanlıkta görevli 50 üst düzey hükümet yetkilisinin 400 milyon riyalden (34 bin lira) fazla maaş aldığının belgelerini açıklamıştı.

Halkın öfkesine neden olan skandala karşı dini lider Ayetullah Ali Hamaney de "Astronomik maaş aslında değerlerimize saldırıdır." diyerek tepki göstermişti. 

Cumhurbaşkanı Ruhani de iddiaları soruşturma talimatı vermişti.


Etiketler; #iran

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×