İran balistik füze denedi, ABD rahatsız oldu

İran, önceki gün 700 kilometredeki bir hedefi vurabilecek balistik füze denediğini duyurdu. ABD ise durumdan endişe duyduğunu belirterek konuyu BM Güvenlik Konseyi'ne getireceğini açıkladı

İran balistik füze denedi, ABD rahatsız oldu
09 Mart 2016 Çarşamba 07:55

İran, ABD'nin baskısına rağmen, ülkenin farklı noktalarındaki yeraltı rampalarından balistik füzeler denediğini açıkladı. Devrim Muhafızları, denemelerin İran'ın "caydırıcı gücünü" ortaya koyduğunu duyurdu.

ABD, füze denemelerinin teyidinden sonra konuyu BM Güvenlik Konseyi'nin gündemine taşıyacağını açıkladı. Washington, Ocak'ta son denemenin ardından İran'a füze programını hedef alan bir dizi yaptırım uygulamaya başlamıştı.

Birleşmiş Milletler uzmanları füze denemelerinin ilgili Güvenlik Konseyi kararına aykırı olduğunu söylüyor.

1929 sayılı Güvenlik Konseyi kararıyla İran'ın nükleer başlık taşıma kapasitesine sahip balistik füzelerle ilgili herhangi bir çalışma yürütmesi yasaklanmıştı.

Ancak bu karar, İran'la BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi (ABD, İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin) ve Almanya'ya arasında varılan anlaşmanın iki ay önce yürürlüğe girmesiyle geçersiz ilan edildi.

Bunun yerine yürürlüğe giren 2231 sayılı karar, İran'a bu tür bir faaliyete girmeme 'çağrısında bulunuyor'.

İran nükleer silahının olmadığını ve füze geliştirme programına devam edeceğini söylüyor.

İRAN'DAN AÇIKLAMA 

Devrim Muhafızları'nın Uzay ve Havacılık birimi Komutanı Tuğgeneral Emir Ali Hacızade, denenen füzelerin 700 kilometre uzaklıktaki bir hedefi vurduğunu söyledi.

Hacızade, ABD'nin "İran'ın füze programının ışıklarını söndürmeye çalıştığını" öne sürerek "Muhafızlar, tehditlere boyun eğmez" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner füze denemesiyle ilgili haberleri yakından izlediklerini belirtti.

Toner, "Füze denemesinin teyit edilmesi halinde konuyu BM Güvenlik Konseyi'nin dikkatine getirmeyi düşünüyoruz. Olayın ciddi şekilde incelenip uygun bir karşılık verilmesini isteyeceğiz" dedi.

Kaynak: BBC Türkçe


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×