Irak'taki gösterilerde şimdilik geri adım

Irak'ta günlerdir Şii lider Sadr öncülüğünde Yeşil Bölge'de sürdürülen gösterilerden sonra İbadi'den uzlamşmacı açıklamalar geldi. Sadr, İbadi'ye bir fırsat vereceklerini belirterek göstericileri geri çekerek başka yerde eylemlere devam edeceklerini açıkladı

Irak'taki gösterilerde şimdilik geri adım
09 Mart 2016 Çarşamba 23:37

Irak'ta Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, Başbakan Haydar el-İbadi'ye reformlarını tamamlaması için fırsat tanıyacaklarını belirterek, yandaşlarının gelecek cuma günkü hükümet karşıtı gösterisinin "Yeşil Bölge" girişleri değil, Tahrir Meydanı'nda olacağını söyledi.

Sadr, yaptığı yazılı açıklamasında, "Aklıselim ile ülkenin genel çıkarını göz önünde bulundurarak, İbadi'nin hizipleşmeye başvurmadan köklü reform yapmaya azimli olduğu ve göstericilerin gösteri yapma hakkına saygı gösterdiği sözlerini de duyduktan sonra kendisine reformlarını tamamlaması için fırsat tanımamız gerekiyor" ifadesini kullandı.

Şii lider Sadr açıklamasında, yandaşlarının gelecek cuma günü reform talebiyle yapacakları hükümet karşıtı gösterinin geçen haftanın tersine hükümet binalarının bulunduğu korunaklı Yeşil Bölge'nin girişlerinde değil, başkentin merkezindeki Tahrir Meydanı'nda olacağını aktardı.

Sadr, şunları kaydetti:"Başbakan İbadi'nin, basın açıklamasından öte daha gerçek ve somut reform gerçekleştirdiğini gördüğümüz zaman kendisine destek adımlarımız da olacak. Ancak eğer ki İbadi'nin son konuşmasını sadece halkı yatıştırmak için yaptığını görürsek o zaman halkımız kendini ifade etme ve gösteri veya isyanının yerini seçmede özgür kalacak. Halkın sesi ve onuru hükümetin sesi ve onurundan daha yüksektir."

Yandaşlarına cuma günü yapacakları gösterinin barışçıl olmasına dikkat etmeleri ve o sırada hiçbir silah taşımamaları çağrısı yapan Sadr, "Biz reform ve barış öğrencileriyiz" ifadelerini kullandı.

Başkent Bağdat'ta Sadr yanlısı binlerce kişi, 4 Mart'ta hükümet binalarının yer aldığı korunaklı Yeşil Bölge'nin girişlerinde reform talebiyle gösteri düzenlemişti.

Şii lider Sadr, göstericilere telekonferans aracılığıyla yaptığı konuşmada, reform için verilen 45 günlük sürenin dolması ve halkın istediği reformların gerçekleşmemesi halinde göstericileri Yeşil Bölge'nin içerisine girmeye çağıracağını söylemişti. Sadr, siyasi parti mensuplarının bulunmadığı teknokratlar hükümeti kurulması için 12 Şubat'ta Başbakan Haydar el-İbadi'ye çağrı yapmış ve bunun için 45 gün süre verdiğini açıklamıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×