Irak'ta tehlikeli gelişme: Şiiler Başika'ya geçti

Irak'ta Türk askerlerinin Sünni milisleri eğittiği Başika bölgesinde bugün Şiilerden oluşan birlikler sevk edildi

Irak'ta tehlikeli gelişme: Şiiler Başika'ya geçti
17 Ekim 2016 Pazartesi 20:13

Sonhaberler / Haber Merkezi 

Türkiye'nin Musul'daki Sünni güçlerden oluşturulan milisleri eğittiği Başika bölgesinde tehlikeli gelişmeler yaşanıyor. Irak'ın Şii destekli yönetimi ile ülkedeki Şii grupların Türkiye'ye yönelik tehditvari açıklamaları devam ederken bugün ilgniç bir gelişme yaşandı. Irak ordusuna bağlı oldukları belirlenen ancak Şiilerden oluşan askeri birlikler Başika bölgesine geçti. 

Kentin kuzey bölgesindeki Başika'ya geçmek için Peşmerge cephelerini kullanan askerler, çoğunluğu ABD yapımı zırhlı araçlarına taktıkları Şiiliği temsil eden bayraklardan dolayı söz konusu cepheye giriş yapamadı.

Irak ordusuna mensup askerler Peşmergeler tarafından kontrol noktasında uzun süre bekletildi.
Peşmergelerin, Irak askerlerine söz konusu bayraklar indirilmeden geçişlerine izin verilmeyeceğini belirtmesi üzerine, uzun bir süre bekleyen askerler bayrakları kaldırmalarının ardından Başika Cephesi'ne hareket edebildi.

Erbil ve Bağdat, Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonu çerçevesinde, Irak ordusunun Peşmerge güçlerinin cephelerini kullanmasına izin vermişti.

Bu askeri anlaşmanın üzerine, Irak ordusu Musul'un güney, doğu ve kuzey bölgelerine zırhlı araçlarla sevkiyata başlamıştı ancak Şiiliği temsil eden bayraklardan dolayı ilk defa iki gün önce Peşmerge ve Irak ordusu arasında Musul'un Mahmur ilçesinde kriz çıkmıştı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×