Irak'ta genel af yasa tasarısı onaylandı

Irak Meclisi, ülkede büyük bir kitleyi ilgilendiren genel af yasa tasarısını onayladı

Irak'ta genel af yasa tasarısı onaylandı
25 Ağustos 2016 Perşembe 17:24

Irak Meclisi, ülkede siyasi istikrara katkı amacıyla genel af yasası çıkardı. Af yasasının Sadr yanlılarını da kapsaması bekleniyor; ancak ülkedeki terör faaliyetlerine karıştığı belirtilen kişiler bu yasadan faydalanamayacak. 

Irak Meclis Başkanı Selim el-Cuburi, genel af yasa tasarısının meclisten geçtiğini belirterek, meclisin ülkede siyasi istikrarın sağlanması için önemli yasaları çıkarmaya devam edeceğini söyledi.

Cuburi, meclis binasında yaptığı basın toplantısında, onaylanan genel af yasasının ülkedeki siyasi istikrara katkı sağlayacağını ifade ederek, "Genel af kanunu, eli Iraklıların kanına bulaşan ve suç işleyenleri kapsamıyor. Bu kanunla yeniden yargılanma hakkı da geliyor. Siyasi istikrarın sağlanması için önemli yasaları çıkarmaya devam edeceğiz." dedi.

Şii lider Mukteda es-Sadr'a bağlı Ahrar Grubu Milletvekili Mazin Mazini, AA muhabirine yaptığı açıklamada, genel af yasasının meclisten geçmesinden memnuniyet duyduklarını dile getirerek, "Bu kanun Amerikan işgal güçlerine karşı savaşan Mehdi Ordusu'na bağlı direnişçilerimizi de kapsıyor. Bu kanundan hiçbir terörist yararlanmayacak." diye konuştu.

Sünni Güçler Birliği Koalisyonu Milletvekili Ziya Duri de, "Genel af kanunu, Iraklılara karşı çeşitli suç işlemiş teröristleri kapsamıyor. Suçsuz olduklarına inandığımız kişiler yararlanacak." değerlendirmesinde bulundu.

Irak'ta terör suçuna bulaşmamış kişileri kapsayan genel af kanunu, bazı Şii siyasi partilerin engeline takıldığı için uzun süredir meclisin gündeminde bulunuyordu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×