Irak petrolü alev alev yanıyor

Erbil'den sonra şimdi de Musul'un Kayyara nahiyesinde petrol sokaklarda alev aldı.

Irak petrolü alev alev yanıyor
01 Eylül 2016 Perşembe 13:28

Terör örgütü DAEŞ'ten kurtarılan Musul'a bağlı Kayyara nahiyesindeki 11 petrol kuyusunun patlatılmasından dolayı şehrin cadde ve sokaklarına dökülen petrolün yanması halk arasında korku ve paniğe neden olduğu bildirildi.

Salahaddin vilayetinin itfaiye sorumlusu Meyser Muhlis yaptığı açıklamada, yangının çok büyük olması ve şehrin her tarafına yayılmasından dolayı tüm gayretlere rağmen bir haftadan beri söndürülemediğini belirtti. Muhlis, alevlerin çok yüksek olması nedeniyle müdahale etmekte zorlandıklarını ve yangının ciddi hava kirliliğine neden olduğunu vurguladı.

Muhlis, Tikrit, Beled, Duceyl ve Samarra'daki itfaiye araçlarının bölgeye intikal ettiğini ancak yangının söndürülmesinde yetersiz kalındığına dikkati çekerek, yangının kontrol altına alınması için çevredeki başka illerden de yardım çağrısında bulunduklarını belirtti.

DAEŞ'in 11 petrol kuyusunu patlattığını dile getiren Muhlis,"Şehrin her tarafında petrol yanıyor ve yükselen dumanlar tüm kente yayılıyor. Bunun çevre ve sağlık sorunlarına yol açmasından korkuyoruz. Acilen söndürülmezse oluşan hava kirliliği ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir." şeklinde konuştu.

Yanan petrolün ülke ekonomisi için milyonlarca dolar zarara neden olduğu kaydedildi.

Musul'un kurtarılması operasyonundan önce stratejik öneme sahip olan Kayyara nahiyesi 2 yıl aradan sonra 25 Ağustos'ta Irak ordu güçleri tarafından DAEŞ'ten kurtarılmıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×