Irak Meclis Başkanı'ndan Sadr'a çağrı

Irak Meclis Başkanı Cuburi, Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr'ı, parlamento binasının basılmasına "acil tavır" göstermeye çağırdı

Irak Meclis Başkanı'ndan Sadr'a çağrı
30 Nisan 2016 Cumartesi 21:18

Irak Meclis Başkanı Selim el-Cuburi, Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr'a, yanlılarının parlamento binasını basması üzerine "acil tavır" ortaya koyma çağrısı yaptı.

Cuburi, yaptığı yazılı açıklamada, Sadr'ı parlamento binasının basılması karşısında acil tavır göstermeye çağırarak, milletvekillerine karşı herhangi bir saldırının devletin prestijine zarar vereceğini belirtti.

"Vatanımızı kaostan kurtarmak için ortaklarımızla uygun kararlar almakta tereddüt etmeyiz" ifadelerini kullanan Cuburi, şöyle devam etti:

"Yürütme kurulunun gücü halkın iradesini yansıtıyor. Milletvekilleri de halkın hizmetçileri ve temsilcileridir. Bunlara saldırı, devletin prestijine saldırı niteliğindedir. Devleti muhafaza etmek ve aşmamız gereken riskli bir dönemden geçen Irak'ın selameti bizim için önemlidir. DAEŞ, güvenlik zafiyeti bekliyor ve buna izin vermememiz gerekiyor."

Irak'ta Şii lider Mukteda es-Sadr yanlısı çok sayıda gösterici, hükümet binalarının bulunduğu korunaklı Yeşil Bölge'yi ihlal ederek, parlamento binasına girmiş ve içerideki eşyalara zarar vermişti. Oturumların gerçekleştiği salona girip, vekillerin koltuklarında oturan eylemciler, "Barışçıl barışçıl" ve "Seni (Sadr) tehdit edenler nerede, Yeşil Bölge'ye girdik" sloganı atmıştı.
 


Etiketler; #ırak #Sadr

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×