Irak, Erdoğan'ın Haşdi Şabi sözlerinden rahatsız oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Şii milis grupları Haşdi Şabi için "terör örgütü" demesi Bağdat hükümetinde rahatsızlıklara neden oldu. Irak hükümeti Türkiyenin Bağdat büyükelçisini bakanlığa çağırarak izahat istedi.

Irak, Erdoğan'ın Haşdi Şabi sözlerinden rahatsız oldu
21 Nisan 2017 Cuma 08:46

Sonhaberler | Haber Merkezi 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Irak'ta hükümet tarafından desteklenen Şii milis grubu Haşdi Şabi'ye yönelik "terörist" ifadesi Bağdat'ta rahatsızlık oluşturdu. 

Irak Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın El Cezire’ye verdiği röportajda Irak ordusuna destek veren ve çoğunluğu Şii milislerden oluşan paramiliter güç Haşdi Şabi’yi ‘terör örgütü’ olarak nitelemesi üzerine Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız’ı bakanlığa çağırdı.

Irak Dışişleri Sözcüsü Ahmet Cemal, “Dışişleri Bakanlığı, Türk Cumhurbaşkanı’nın Haşdi Şabi’ye ilişkin son açıklamaları nedeniyle resmi bir protestoyu iletmek için Bağdat’taki Türk büyükelçisini çağırmaya karar verdi” dedi. Erdoğan, röportajda “Haşdi Şabi kimdir, arkasında kim var? Haşdi Şabi, enteresan, ‘Terör örgütü değildir’ diye Irak Parlamentosu’ndan çıkıyor, halbuki bir terör örgütü ama arkasında kimlerin olduğu önemli” demişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
ihsan - 1 yıl önce
ırak kerizi Erdoğan haklı değilmi o zaman haşdi şabiyide düzenli ordunun içine alsana