Haseke'deki Esad-PYD çatışması durdu

Suriye'nin kuzeyinde Esad yönetimiyle PYD arasında kaç gündür devam eden çatışmalar durdu

Haseke'deki Esad-PYD çatışması durdu
23 Ağustos 2016 Salı 17:20

Suriye'nin Haseke kentinde çatışan YPG ve Esad güçleri bugün çatışmaları bitirmek içinateşkes anlaşmasına vardı. Reuters'in haberine göre Kuzey Suriye'deki Haseke kentinde çarpışan Kürt güçler ile hükümet yanlısı birlikler, bugün ülkenin kuzeydoğusundaki kentte çatışmalara sonverilmesi için ateşkes anlaşmasına vardılar.

Kürt yetkilinin verdiği bilgiye ve Suriye televizyonunun haberine göre ateşkes TSI 1400'te başladı. Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü direktörü Rami Abdulrahman, daha önce, Haseke'nin büyük bölümünün Kürt YPG güçlerinin eline geçtiğini ancak bazı kamu görevlilerinin, kent merkezindeki kamu binalarını terk etmediğini söylemişti. Abdulrahman, "Her ne kadar (hükümet yanlıları) kentte sembolik bir varlık devam ettiriyorsa da, Haseke'deki bu durum rejim için büyük bir yenilgi" dedi. Abdulrahman YPG'nin ayrıca beş köyü de hükümet yanlısı milislerden aldığını belirtti.


Kürt yetkili Naser Haj Mansour ise, "Güvenlik bölgesi hariç şehrin büyük kontrolü YPG ve Asayiş'in kontrolü altında" dedi ve kentte yer yer çatışmaların devam ettiğini belirtti. Ateşkes kararı, hem Suriye devlet televizyonu, hem de YPG tarafından kamuoyuna duyuruldu. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×