Hamaney ile Ruhani arasında 'İngilizce' ayrılığı

İran'ın dini lideri Hamaney'in "yabancı kültürünü yaygınlaştırdığı" gerekçesiyle eleştirdiği İngilizce eğitimine Cumhurbaşkanı Ruhani destek verdi

Hamaney ile Ruhani arasında 'İngilizce' ayrılığı
04 Mayıs 2016 Çarşamba 13:32

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, dini lider Ayetullah Ali Hamaney'in, "yabancı kültürün çocuk ve gençler arasında yaygınlaştığı" gerekçesiyle eleştirdiği İngilizce eğitiminin önemine dikkati çekti.

İran resmi haber ajansı IRNA'nın haberine göre, başkent Tahran'da Öğretmenler Haftası münasebetiyle katıldığı törende konuşan Ruhani, yabancı dillerin gençlere iş imkanları sağladığını belirterek, İngilizce eğitiminin önemini vurguladı.

"Halk kaç dil öğrenmek istediğine kendisi karar vermeli." diyen Cumhurbaşkanı Ruhani, konuşmasında Hindistan'daki bilişim sektörünü örnek gösterdi.

Ruhani, şunları kaydetti: "Hindistan'da İngilizce sayesinde bilişim teknolojisi alanında nasıl iş imkanları oluşturduklarına bakın. Biz, gelecek nesillere bilime daha rahat ulaşma imkanı sağlayacak, daha fazla iş imkanı getirecek ve dünya ile ekonomik ilişkilerimizi kolaylaştıracak bir dil öğretmeliyiz."
Ülkenin en üst düzey otoritesi kabul edilen dini lider Hamaney iki gün önce kendisini ziyarete gelen öğretmen ve eğitimcilere hitaben yaptığı konuşmada, çocuk ve gençler arasında yabancı kültürün yaygınlaşmasına yol açtığı gerekçesiyle ülkede İngilizce eğitimin teşvik edilmesini eleştirmişti. Hamaney, "Ben hemen yarın İngilizce eğitiminin kaldırılması gerektiğini söylemiyorum ancak ne yaptığımızı bilmeliyiz." demişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×