Gazze'ye 50 TIR'lık yardım daha ulaştı

Türkiye'den Gazze'ye yardım taşıyan "Lady Leyla" isimli geminin taşıdığı 50 TIR'lık yardım malzemesi Gazze'ye ulaştı

Gazze'ye 50 TIR'lık yardım daha ulaştı
07 Temmuz 2016 Perşembe 18:56

Türkiye ile İsrail arasında varılan mutabakatın ardından, "Lady Leyla" isimli gemiyle yollanan insani yardım malzemelerini taşıyan tırlar, Kerem Şalom Sınır Kapısı'ndan Gazze'ye geçiş yaptı.

Türkiye ile İsrail arasında varılan mutabakat kapsamında "Lady Leyla" isimli gemi aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine yollanan yardım malzemelerini taşıyan 50 TIR İsrail'in kontrolündeki Kerm Ebu Salim Sınır Kapısı'ndan Gazze'ye girdi.

Kerm Ebu Salim Sınır Kapısı Filistin tarafı sorumlusu Munir el-Galban, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 50 tırın taşıdığı 2 bin tonluk yardım malzemesinin Gazze'ye ulaştığını belirtti.

Galban, tırlarda, un, şeker, pirinç gibi gıda malzemelerinin yanı sıra kıyafet ve ayakkabı bulunduğunu, Gazze'deki Sosyal İşler Bakanlığı'na teslim edilen yardımların daha sonra ihtiyaç sahiplerine dağıtılacağını ifade etti.

Öte yandan İsrail makamlarının bugün yardım malzemeleriyle akaryakıt yakışı geçişi için sınır kapısını istisnai olarak açtığı kaydedildi.

400 TIR DAHA GİDECEK

"İyilik gemisi Gazze yolunda" sloganıyla geçen cuma günü Mersin Uluslararası Limanı'ndan hareket eden ve yaklaşık 11 bin tonluk malzeme taşıyan Lady Leyla, pazar günü İsrail'in Aşdod Limanı'na demir atmıştı.

Yardımların ilk bölümü olarak çocuklar için oyuncak da içeren 4 TIR'lık malzeme pazartesi günü Gazze'ye girmişti. Sosyal İşler Bakanlığı, gemideki yardımları taşıyan 400 TIR'ın önümüzdeki günlerde Gazze'ye ulaştırılacağını açıklamıştı. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×