Filistin yerel seçimlerinin ertelenmesine tepki

Filistinde ki yerel seçimlerin ertelenmesine tepkiler artarken Hamas'dan açıklama: "Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde yapılması planlanan yerel seçimlerin ertelenmesi siyasi bir karar."

Filistin yerel seçimlerinin ertelenmesine tepki
08 Eylül 2016 Perşembe 14:48

 Filistin'deki Hamas hareketi, Filistin Yüksek Adalet Mahkemesi'nin, Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde yapılması planlanan yerel seçimlerin ertelenmesi kararına tepki gösterdi.

Hamas'tan yapılan yazılı açıklamada, "Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde yapılması planlanan yerel seçimlerin ertelenmesi siyasi bir karar." denildi.
Söz konusu kararı reddettikleri ifade edilen açıklamada, "Bu karar, Merkez Seçim Kurulu ve Filistin mahkemeleri tarafından aday listeleri iptal edilen Fetih hareketini kurtarmayı hedefliyor." ifadesi kullanıldı.

Filistin Yüksek Adalet Mahkemesi, Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde 8 Ekim'de yapılması planlanan yerel seçimlerin ertelenmesine hükmetmişti.
Fetih hareketine yakın bazı avukatlar, "Doğu Kudüs'ün seçimlere dahil edilmediği ve Hamas hareketinin kontrolünde bulunan Gazze Şeridi'ndeki temyiz mahkemelerinin meşru olmadığı, dolayısıyla seçime girecek adaylar hakkında verdiği kararların geçerli olamayacağı" gerekçeleriyle mahkemeye başvurarak seçimlerin ertelenmesini talep etmişti.

Fetih mensubu avukatların söz konusu başvurusunu değerlendirmek için zamana ihtiyacı olduğu gerekçesiyle seçimlerin ertelenmesine karar verdiği belirtilen mahkemenin, konuyu görüşmek üzere 21 Aralık'ta yeniden toplanacağı ifade edilmişti.
Filistin Bakanlar Kurulu, yerel seçimin yapılacağı tarihi 8 Ekim olarak belirlediğini açıklamıştı.

Filistin'de son yerel seçim 2012'de Batı Şeria'daki 340 seçim bölgesinde yapılmıştı. Hamas, Gazze Şeridi'nde seçim yapılmasını reddetmiş ve seçime katılmamıştı.

Hamas ve Fetih hareketlerinin birlikte girdiği seçimler ise en son 2005 yılında yapılmış, seçimi Hamas kazanmıştı.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×