Esad, BMGK kararını 20 bin kez ihlal etti

BMGK'nın 2014 yılında varil bombalarıyla saldırıların sonlandırılması yönünde aldığı karardan sonra Şam yönetimi 20 bin bombalı saldırı düzenledi. Saldırılarda 8 bin sivil hayatını kaybetti

Esad, BMGK kararını 20 bin kez ihlal etti
22 Şubat 2016 Pazartesi 19:28

Suriye'deki iç savaşta şu ana kadar uluslar arası platformlar tarafından alınan kararların hiçbiri uygulanmadı. 

Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR), Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) iki yıl önce bugün onaylanan 2139 sayılı kararından bu yana Suriye rejiminin, muhaliflerin kontrolündeki bölgelere yaklaşık 20 bin varil bombası attığını, saldırılarda 8 bin 136 sivilin hayatını kaybettiğini duyurdu.

SNHR tarafından BMGK'nin 22 Şubat 2014'te onaylanan "Suriye'nin tüm noktalarına insani yardım ulaştırılmasının sağlanması, kentlerdeki kuşatmaların kaldırılması ve varil bombaları dahil hava saldırılarının sonlandırılmasını" isteyen 2139 sayılı kararının ikinci yılı münasebetiyle hazırlanan raporda, rejimin, kararın çıkmasından bu yana geçen süreçte muhaliflerin kontrolündeki bölgelere 19 bin 947 varil bombası attığı belirtildi.

Varil bombaları sonucu 2 bin 274'ü çocuk, 2 bin 36'sı kadın 8 bin 136 sivilin hayatını kaybettiği ifade edilen raporda, BMGK'nin söz konusu kararına karşın rejime bağlı helikopterlerin varil bombalı saldırılarına devam ettiği bildirildi.

Savaş uçakları ve helikopterlere yalnızca Suriye rejimi ve Rus güçlerinin sahip olduğuna işaret edilen raporda, "Rejim, BMGK'nin 2139 sayılı kararını şüphe götürmez biçimde ihlal etti ve varil bombalı saldırılarını sürdürdü. Buna rağmen rejim, sivillere yönelik cinayet, tutuklama, zorla kaybetme, işkence gibi diğer ihlalleri inkar ettiği gibi varil bombalı saldırıların da kendileri tarafından düzenlenmediğini savunuyor. Ayrıca, uluslararası soruşturma komitesinin, uluslararası insan hakları örgütlerinin ve bağımsız medya araçlarının ülkeye girişini yasaklıyor" ifadelerine yer verildi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×