Dünyanın 'Suriye ciddiyetsizliği' protesto edildi

MYK heyetinin Başmüzakerecisi Muhammed Alluş, uluslararası toplumun Suriye krizini bitirmedeki "ciddiyetsizliğini" protesto ederek görevi bıraktı

Dünyanın 'Suriye ciddiyetsizliği' protesto edildi
30 Mayıs 2016 Pazartesi 01:27

Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi (MYK) heyetinin Başmüzakerecisi Muhammed Alluş, uluslararası toplumun Suriye krizini bitimedeki "ciddiyetsizliğini" protesto ederek istifa etti.

Suriyeli muhalif gruplardan Ceyşul İslam'ın (İslam Ordusu) siyasi lideri de olan Başmüzakereci Alluş, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Uluslararası toplumun Suriye'de akan kanı durdurmaya gücü yeter ancak Suriye halkının dramına son vermek için ciddi bir istek söz konusu değil" ifadesini kullandı.

"Suriye rejiminin halkını bombalamakta ısrarı" nedeniyle Cenevre'de yapılan daha önceki üç turda bir sonuç elde edilemediğine dikkati çeken Alluş, uluslararası toplumun da insani durum başta olmak üzere aldığı kararları uygulatmaktan aciz kaldığını belirtti.

Birleşmiş Milletler'in de müzakerelerin gündeminin belirlenmesine ilişkin anlaşmayı sağlayamadığını hatırlatan Alluş, "İstifamın, uluslararası topluma, Suriye halkının akan kanının önemini hissettirmesini umuyorum. Özgür Suriye Ordusu, devrimci gruplar ve tüm siyasi taraflara birlik çağrısında bulunuyorum. Bu zaferin tek yoludur. MYK'da devrimin kazanımlarına bağlı kalmaya devam etmeli." değerlendirmesini yaptı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×