Cevdet Said: Savaş kötülerin yöntemidir

Suriyeli alim Said, "Dünyada kötüler dışında savaşı yöntem olarak kullanan insan kalmamıştır. Onun için büyük güçleri birbirleri ile savaşmaz, hep küçükleri birbirleri ile savaştırırlar" dedi.

Cevdet Said: Savaş kötülerin yöntemidir
14 Mart 2016 Pazartesi 16:46

Dünyaca ünlü Suriyeli alim Cevdet Said, "Türkiye hakikatleri kavramaya başlamış bir ülke. Mesela dünyadaki en büyük zulümlerden biri veto hakkı. 190 ülke bir tarafa, 5 ülke bir tarafa. Öyle bir şey yok. İşte Türkiye, 'Dünya 5'ten büyük' diyebilen ilk ve tek ülke olmuştur" dedi.

Suriyeli alim Cevdet Said, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Hayattaki en önemli hususun selam ve barış olduğunu görüyorum. Hem İslam'ın manası hem de Müslümanlara verilen Müslüman adının esas mesajı barıştır. Bütün peygamberler barış mesajı getirmiştir. Hiç savaş mesajı getiren peygamber yoktur. Zaten savaş yöntemi çoktan ölmüştür" değerlendirmesinde bulundu.

Said, "Cahillerin cahilliğini sömürenler zalimdir" diyerek, şunları söyledi: "Bugün dünyada kötü insanlar dışında savaşı yöntem olarak kullanan insan kalmamıştır. Onun için büyük güçleri birbirleri ile savaşırken görmezsiniz, hep küçükleri aralarında savaştırırlar. Her iki tarafa da silah verirler. Onların cahilliğini, servetlerini sömürürler. Bu hayatta vurgulanması gereken en önemli şey, İslam'ın verdiği barış mesajıdır. Cihad, hakikatin ortaya çıkması için çabalamaktır. Kuran'ın cihad dediği budur. Onun için barışa, hakka ve hakikate insanları davet etme çabamız çok önemlidir."

"İNANÇ ALANINDA BASKI YAPARAK ZULÜM YAPIYORLAR"

Said, cahillikten kurtulmanın yolunun ilimden geçtiğini ifade ederek, Peygamberlerin hepsinin "hak ile geldiğini", gelişlerindeki hakikati bulmak gerektiğine işaret etti.

"Zorbalığın, cahilliğin ve zulümlerin baskısı cahilleredir" diyen Said, şu yorumda bulundu:

"Siyaset, ekonomi, aile, inanç alanlarında, her alanda baskı kurarak insanlara zulüm yapıyorlar. İşte bu baskı ile iman da, küfür de olmaz. Yani baskı altında iman ettim diyenin imanı da geçerli değildir. Baskı altında inkar ettim diyenin inkarı da geçerli değildir. Onun için insanlığa hürriyet, tam bir özgürlük ortamı gerekli. İnsanların hakkın, hakikatin izine girecek aklını, ilmini kullanarak hakikati bulacak bir ortam oluşturabilmesi gerekli. İşte o cahillerin bu potansiyelini sömürmek buna fırsat tanımıyor. Zorbalar hak hukuk tanımıyor, sürekli zorbalıkla insanların aydınlanmasını, aklını kullanmasını engelliyorlar. Dolayısıyla sistem böyle zulüm üretmeye, hasar üretmeye devam ediyor. Türkiye'ye sığınmak zorunda kalan mültecilerde bunlardan bir tanesidir sadece."

TÜRKİYE, DÜNYA BEŞTEN BÜYÜKTÜR DİYEN İLK ÜLKE OLDU

"Türkiye hakikatleri kavramaya başlamış bir ülke. Mesela dünyadaki en büyük zulümlerden biri veto hakkı. 190 ülke bir tarafa, 5 ülke bir tarafa. Öyle bir şey yok. İşte Türkiye, 'Dünya 5'ten büyük' diyebilen ilk ve tek ülke olmuştur" yorumunu yapan Said, Türkiye'nin gidişattaki duruşunu desteklediğini ve takdir ettiğini söyledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×