Bağdat'tan 'gerginliği arttıracak' bir açıklama daha

Bağdat yönetimi Türkiye'nin Başika'yla ilgili açıklamalarına karşı bir açıklama daha yayınladı

Bağdat'tan 'gerginliği arttıracak' bir açıklama daha
12 Ekim 2016 Çarşamba 14:31

Türk askerinin Başika’dan çekilmesini isteyen Irak Başbakanı Haydar el İbadi’ye sert tepki gösteren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Bağdat’tan bir yanıt daha geldi.

Irak Başbakanlık Enformasyon Dairesi'nden yayımlanan bildiride, CumhurbaşkanıErdoğan'ın "Kendilerinin Başika üssünü kurmamız için Sayın Davutoğlu döneminde bizlere talepleri var" şeklindeki açıklaması reddedildi.

Açıklamada şöyle denildi: Türk askerlerinin önce Musul Valisi Etil Nüceyfi’nin isteği, daha sonra daKürdistan hükümetinin talebi üzerine Başika'ya girdiğini öne süren Türk hükümetinin bu iddiaları, Uluslararası Koalisyon Gücü tarafından yalanlanmıştır. Ayrıca Türk hükümetinin 'Koalisyon gücünün talebi ve izni üzerine bulunuyoruz' sözlerinde çelişkiler görünmektedir. Türk hükümetinin bu çelişkili açıklamaları, sonucu bilinmeyen bir krizeyol açmıştır. Komşu bir ülkenin egemenliğine müdahale ederek, Türk askerini de zor duruma bıraktılar. Biz, Iraklılar, Irak topraklarını DEAŞ'tan temizlemeye devam edeceğimizi vurguluyoruz. Egemenliğimize saldırana karşı direneceğiz. Zafer günü yakındır. Bizi, basında değeri olmayan ateşli açıklamalarla bildiğimiz gerçek yolumuzdan saptırmayacaklardır" ifadesi kullanıldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×