Bağdat karıştı, şehre girişler yasaklandı

Irak'ta bağımsız adaylardan oluşan teknokratlar hükümeti kurulmasını ve reformlar yapılmasını isteyen Şii gruplar aylardır sürdürdükleri eylemlerini bugün bir adım daha ileriye taşıyarak meclis binasını işgal ettiler

Bağdat karıştı, şehre girişler yasaklandı
30 Nisan 2016 Cumartesi 23:12

Irak'ın başkenti Bağdat'ta aylardır protesto gösterileri düzenleyen Şii gruplar sonunda hükümet binalarının yer aldığı Yeşil Bölge'ye girdi. Meclis binasını işgal eden Şiir gruplar, bugün yapılması beklenen güven oylamasını da engellemiş oldu. Şii lider Mukteda es-Sadr yanlısı olan grupların meclis binasını işgalinden sonra şehre girişler yasaklandı. IŞİD işgalleri nedeniyle zaten durumda olan Irak'ta bugün meydana gelen olaylarla birlikte ülkenin geleceği iyice belirsizleşmeye başladı. Ülkenin bölünmesi yönündeki söylentiler ise giderek daha da dillendirilmeye başlandı. ABD ve Avrupa'dan yapılan açıklamalarda ise ülkenin bütünlüğünden yana demeçler verildi. Irak'taki etnik ve mezhepsel ayrılıkları dengelemek amacıyla parlamentoda yapılmak istenen bir dizi değişiklik sebebiyle karışan Irak'ta sular ısınmaya devam ediyor. Yüzlerce Sadr destekçisi, Parlamento binası ve büyükelçiliklerin bulunduğu Yeşil Bölge'nin dışında toplanıp, Dicle Nehri üzerindeki köprüyü geçti. Grup, Parlamento'ya gelmeyen vekillere atfen "Korkaklar defolsun" diye slogan atıyordu. Sadr yanlıları, oturumların gerçekleştiği salona girdi. Göstericilerin ayrıca içerideki eşyalara zarar vererek, pencere ve masaları kırdığı da görüldü.

Yeşil Bölge çevresini koruyan beton bariyerler göstericiler tarafından yıkılırken, bazı göstericiler de milletvekillerinin araçlarına zarar verdi. Televizyonlar, protestocuları Irak bayrakları sallayarak, "Barış, Barış" diye slogan atarken yansıtan görüntüleri yayınladı.

ŞEHRE GİRİŞLER YASAKLANDI

Bağdat Operasyonlar Komutanlığından yapılan yazılı açıklamada, Bağdat'a tüm girişlerin kapatıldığı belirtildi. Açıklamada başkentten sadece çıkışlara izin verileceği kaydedildi.

MAHSUR KALAN MİLLETVEKİLİ KURTARILDI

Irak'taki Şii lider Mukteda es-Sadr yanlısı göstericilerin parlamento binasını basması sonucu mahsur kalan Irak Parlamentosu Başkan Yardımcısı Aram Şeyh Muhammet kurtarıldı. Muhammet'in ofisinden yapılan açıklamada, 6 saat binada mahsur kalan Muhammet'in kurtarıldığı bildirildi. Açıklamada, bazı Kürt milletvekillerinin de mahsur kaldığı belirtilerek olduğu belirtilerek eylemcilere sorumlu davranmaları çağrısı yapıldı.İŞGALCİ EYLEMCİLER OTURMA EYLEMİ YAPACAK

Öte yandan, parlamento binasını basarak içeri giren göstericilere oturma eylemine başlamaları talimatı verildi. Sadr Hareketi'ne bağlı göstericilerden sorumlu komite tarafından yapılan açıklamada, parlamento binasına giren göstericilere oturma eylemi yapmaları yönünde çağrıda bulunuldu.

MECLİS BAŞKANI CUBURİ'DEN SADR'A ÇAĞRI

Irak Meclis Başkanı Selim el-Cuburi, Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr'a, yanlılarının parlamento binasını basması üzerine "acil tavır" ortaya koyma çağrısı yaptı.

Cuburi, yaptığı yazılı açıklamada, Sadr'ı parlamento binasının basılması karşısında acil tavır göstermeye çağırarak, milletvekillerine karşı herhangi bir saldırının devletin prestijine zarar vereceğini belirtti.

"Vatanımızı kaostan kurtarmak için ortaklarımızla uygun kararlar almakta tereddüt etmeyiz" ifadelerini kullanan Cuburi, şöyle devam etti:

"Yürütme kurulunun gücü halkın iradesini yansıtıyor. Milletvekilleri de halkın hizmetçileri ve temsilcileridir. Bunlara saldırı, devletin prestijine saldırı niteliğindedir. Devleti muhafaza etmek ve aşmamız gereken riskli bir dönemden geçen Irak'ın selameti bizim için önemlidir. DAEŞ, güvenlik zafiyeti bekliyor ve buna izin vermememiz gerekiyor."

ESKİ BAŞBAKAN MALİKİ'DEN İŞGAL YORUMU

Eski Irak Başbakanı ve Dava Partisi Genel Başkanı Nuri el-Maliki, Şii lider Mukteda es-Sadr yanlısı göstericilerin parlamento binasına girmesi hakkında milletvekillerinin tavırlarını ortaya koymasının silah tehdidiyle engellenmesinin reform olmadığı değerlendirmesinde bulundu.

Maliki, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Halkın temsilcisi olan milletvekillerinin Meclise girip, tavırlarını ortaya koymasının silah tehdidiyle engellenmesi reform değildir." ifadelerini kullandı.

Meclisin yasalarına göre yeterli güvenoyu almadan yeni bakanların atanması ve milletvekillerine saldırı tehdidinde bulunulmasının siyasi süreç üzerinde tehlike arz ettiğini vurgulayan Maliki, "Tüm tarafların bu konuda üzerine düşeni yapması lazım." çağrısında bulundu.

AVRUPA BİRLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Irak parlamentosu baskının ardından, milletvekilleri ve halktan siyasi çıkmaza çözüm bulmaya dönük tüm çabaları desteklemelerini isterken, ülkede istikrarsızlığın daha da artabileceği uyasında bulundu. Mogherini, Şii lider Mukteda es-Sadr yanlılarının Irak'ta parlamento binasını basmasıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Parlamentoya saldırı ve Bağdat'ta şiddet içeren protestoların, zaten gergin olan bir ortamda istikrarsızlığı daha da artırabileceği uyasında bulunan Mogherini, demokratik sürecin bilinçli olarak kesintiye uğratıldığını ifade etti."Çözüm çabalarını kesintiye uğratmayın "Mogherini, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:"Düzenin hızlı bir şekilde yeniden sağlanması, ülkelerindeki istikrarsızlık nedeniyle uzun süredir sıkıntı çeken Irak halkı ve birçok tehlikeyle karşı karşıya olan tüm bölgenin çıkarınadır. AB, Başbakan Haydar el-İbadi ve diğer siyasi liderlerin mevcut siyasi çıkmaza bir çözüm bulmaya dönük tüm çabalarını destekliyor, tüm parlamenterlere ve halka bu çabaları kesintiye uğratmak yerine desteklemeleri çağrısı yapıyor."

KABİNE HENÜZ KURULMADI

Irak Başbakanı Haydar İbadi, yolsuzlukla mücadele için ülkede parti, etnik ve mezhepsel ayrılıkları dengelemek için seçilen bazı bakanları teknokratlarla değiştirmek istiyor. Ancak siyasi partiler değişikliğe karşı çıkıyor.  

Irak'ta Şii lider Mukteda es-Sadr yanlısı çok sayıda gösterici, hükümet binalarının bulunduğu korunaklı Yeşil Bölge'yi ihlal ederek, parlamento binasına girmiş ve içerideki eşyalara zarar vermişti. Oturumların gerçekleştiği salona girip, vekillerin koltuklarında oturan eylemciler, "Barışçıl barışçıl" ve "Seni (Sadr) tehdit edenler nerede, Yeşil Bölge'ye girdik" sloganı atmıştı.​

Sadr, İbadi'ye bakanları partizan olmayan teknokratlarla değiştirmesi yönünde baskı yapıyor. Başbakanlık koltuğuna 2014 yılında gelen İbadi, yolsuzlukla ve mezhepsel ayrılıklarla mücadele sözü vermişti. Fakat teknokratlardan oluşan yeni bir kabineyi henüz oluşturamadı.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×