AYM Başkanı, Mısırlı başkanın yönettiği oturumda darbeleri eleştirdi

Anayasa Mahkemesi Başkanı Arslan, Dünya Yargı Kongresi'nde, Mısır Cuntasının hakimlerinden birinin yönettiği oturumda darbelerin ne kadar kötü olduğunu anlattı.

AYM Başkanı, Mısırlı başkanın yönettiği oturumda darbeleri eleştirdi
14 Eylül 2017 Perşembe 11:10

Sonhaberler | Haber Merkezi

4. Dünya Anayasa Yargısı Kongresi Litvanya’nın ev sahipliğinde 11-14 Eylül tarihleri arasında Vilnius’ta gerçekleşti. Ana teması “hukuk devleti” olan Kongrede hukuk devleti ilkesinin önündeki engeller, hukuk ve birey, hukuk ve devlet gibi konular tartışıldı. Dünya Anayasa Yargısı Büro toplantısı ve Genel Kurulu da yapıldı. Kongreye Türkiye’yi temsilen Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Anayasa Mahkemesi üyesi Celal Mümtaz Akıncı ve Raportör Mücahit Aydın katıldı.

AYM Başkanı Arslan, Mısır Anayasa Mahkemesi Başkanvekilinin yönettiği ilk oturumda söz alarak darbelerin ve darbe girişimlerinin hukuk devletine yönelik en ağır saldırılar olduğunu ifade etti. Arslan, darbe girişiminin Türk demokrasisini ve Avrupa Konseyi değerlerinin sonunu getirecek bir saldırı olduğunu, böyle bir girişimin hukuk devleti ve demokrasiyle hiçbir biçimde bağdaşmayacağını belirtti. Arslan, Anayasa Mahkemelerinin temel görevinin demokratik hukuk devletini korumak olduğunu hatırlatarak, AYM’nin 15 Temmuz’da hukuk devletine yapılan hain saldırıyı kesin bir biçimde reddeden bir açıklama yayınlayarak bu görevini yerine getirdiğini kaydetti. 

TÜRKİYE'NİN ÇİFT OY HAKKI ALINMAK İSTENDİ

Öte yandan Türkiye'nin hem Asya hem Avrupa kıtasında bulunmasından dolayı kullandığı çift oy hakkı elinden alınmak istendi. Anayasa Mahkemesi başkanı buna itiraz ederek engel oldu. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×