Manşetten 'algı operasyonu'na sert tepki

Hürriyet'in IŞİD suçlamasıyla yargılandıkları mahkemede beraat ettikleri halde başka suçtan cezaevinde yatan mahkumların firarını 'IŞİD firarı' şeklinde yaptığı haber hükümetin sert tepkisine neden oldu

Manşetten 'algı operasyonu'na sert tepki
12 Mayıs 2016 Perşembe 09:19

Hürriyet Gazetesi, IŞİD ile ilgileri olmadığı mahkeme tarafından da onaylanan beş kişinin firarını "IŞİD firarı" şeklinde verdi. Son günlerde Avrupa'da giderek daha sık kullanılmaya başlanan "Türkiye IŞİD'e yardım ediyor" algısına destek niteliği taşıyan habere hükümetten sert tepki geldi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Hürriyet’in başka suçlardan mahkum olan beş kişinin firar etmesini “IŞİD firarı” şeklinde verdiği manşetini sert bir dille eleştirdi, Bakan Bozdağ, asılsız haber için, “Bu haber, Türkiye’nin DAEŞ terör örgütüne yardım ettiği algısını oluşturmak isteyenlerin değirmenine su çekmek maksadıyla algı operasyonlu bir haberdir” dedi.

Bozdağ, özetle şunları söyledi: “Bugün kendine çok büyük diyen bir gazetenin manşetinde diyor ki, ‘IŞİD firarı’. Manşete çekiyor, ‘5 tane mahkûm firar etti’ diyor altında. Nedir olayın aslı, IŞİD firarı dediğinizde siz ne anlarsınız, IŞİD’in teröristleri, DAEŞ’in teröristleri, cezaevinden kaçmış anlarsınız, herkes öyle ama habere girdiğinizde, içinde başka bilgiler veriyor. Bu haber, çok açık, net bir biçimde söylüyorum, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin DAEŞ terör örgütüne yardım ettiği algısını oluşturmak isteyenlerin değirmenine su çekmek maksadıyla algı operasyonlu bir haberdir, çarpıtma bir haberdir ve algı operasyonu yapıyor. Bu gazetecilik meslek ilkeleriyle, etik ilkeleriyle uyuşmaz, düpedüz ahlaksızlık, ahlaksızlığın manşeti mi olur?

5 kişi DAEŞ’li firar etti, manşet onu gösteriyor. 5 kişi dedikleri kişiler yargılanmışlar,ceza almışlar ve cezaları kesinleşmiş. Açık cezaevine çıkma hakkı elde etmişler, çıkmışlar ve bunlar yargılanırken, DAEŞ terör örgütü üyesi oldukları iddialarından beraat etmişler. Mahkeme diyor ki bunlar ‘DAEŞ terör örgütü değil’, beraat kararı veriyor. Silah taşıma, bulundurma, silahla ilgili mahkûmiyet veriyor. Mahkûmiyetleri DAEŞ terör örgütünden değil, bunu arka sayfada küçük veriyorlar. Manşette vermiyorlar. 5 kişi dedin, 5 kişi yok kaçan.

İSTİHBARAT HABER VERDİ

Haberde ayrıca istihbaratın bunu haber verdiğine dair bilgiler de yer alıyor. Doğru, istihbarat ayın 3’ünde haber verdi böyle kaçış var, olay var diye anında müdahale edilmiş, aynı gün haber veriliyor, aynı gün üzerine gidiliyor, aynı gün bunlar kapalı cezaevine alınmak üzere oraya gerekli görevliler gidiyor.

Sözkonusu yer açık cezaevi. Oradan ayrılma bizim literatürümüzde firar sayılmaz, çünkü dış güvenliği yoktur, tel örgüler falan yoktur, kaçışı engelleyen hiçbir şey yoktur. Cezası bitmek üzere olan kişiler genelde oraya çıkarılıyor ve rehabilitasyon maksadıyla orada bulunuyorlar ve oradan sonra da topluma karışıyorlar. Belirli aralıklarla ailelerine gitme, izne gitme imkanları var. Kaçmaları halinde kendi aleyhlerine olacak cezalar, yaptırımlar onları bundan engelliyor. Ama maalesef gazete sadece Türkiye’nin, DAEŞ terör örgütüne yardım ettiğine ilişkin kara propagandaların, kirli anlayışların bazı yerlerde doğruymuş gibi kabul görmesi için uğraş verenlerin değirmenine su taşımaktadır.

Türkiye’nin dört bir yanında DAEŞ terör örgütü eylemler yapacak, onun arkasında Türkiye olacak. Böyle bir saçmalık olabilir mi? Biraz akıl, biraz iz’an, biraz basiret.”

HÜRRİYET'TEN BAŞLIK FARKLI İÇERİK FARKLI İTİRAFI

Öte yandan konuyla ilgili bir açıklama yapan gazete, özür dilemek yerine haberinin doğruluğunu savundu. Haberin başlığıyla içeriğinin farklı olduğunu kabul eden gazete, IŞİD bağlantısı suçlamalarından beraat eden mahkumları IŞİD'li diye nitelendirmenin gerekçesi olarak istihbarat raporlarını gösterdi. Gazeteden yapılan açıklamada şöyle denildi: 

Kaçan 5 mahkûm geçen yıl yakalandıktan sonra İŞİD bağlamında terör örgütü üyeliği ile suçlanmışlar, ancak Kocaeli 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılama sonunda delil yetersizliği nedeniyle örgüt üyeliği suçundan beraat etmişlerdi. Hürriyet’in dünkü haberinin içinde de sanıkların terör örgütü üyeliğinden beraat ettikleri hususu belirtilmişti. Buna karşılık aynı mahkeme, sanıkları silah ve patlayıcı bulundurmak ve toplu silah ticareti faaliyeti yürütmek suçlarından mahkûm etmişti. Bozdağ, dün Hürriyet’i suçlarken sanıklar örgüt üyeliğinden beraat ettiklerine göre bu şahısların İŞİD’çi olarak tanımlanamayacağını, dolayısıyla bu başlığın atılamayacağını ileri sürüyor.

Hürriyet’in bu başlığı atmasının nedeni şuydu: Sözkonusu 5 mahkûmun topluca Kocaeli kapalı cezaevinden açık cezaevine nakledilmelerinden sonra Emniyet İstihbaratı Adalet Bakanlığı’na bir yazı göndererek, bu kişilerin IŞİD bağlantılı olduklarını ve “bu örgüte katılmak üzere Suriye’ye kaçacaklarının değerlendirildiği” uyarısını yapmış ve yeniden kapalı cezaevine gönderilmelerini talep etmişti. Emniyet’in bu yazısı 3 Mayıs 2016 (geçen hafta Salı) tarihini taşıyor. Bu yazının bakanlığa ulaştığı 3 Mayıs günü Kocaeli Açık İnfaz Kurumu’nda uyarı doğrultusunda harekete geçildiğinde yazıda adı geçen 5 mahkûmun da firar ettikleri ortaya çıkmıştı. Ülke genelinde uyarı yapılmasının ardından bu mahkûmlardan 3’ü yakalanıp, Kocaeli Kapalı Cezaevi’ne konurken, 2’si henüz bulunabilmiş değil. Bu kişilerin yeniden kapalı cezaevine alınmalarının nedeni IŞİD üyesi oldukları yolundaki istihbarat raporlarıdır.


Etiketler; #IŞİD firarı

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×