Gazeteci Aysever 'hakaret'ten beraat etti

Halime Kökçe'ye hakaret ettiği gerekçesiyle yargılanan Enver Aysever beraat etti

Gazeteci Aysever 'hakaret'ten beraat etti
29 Eylül 2016 Perşembe 13:15

İstanbul 15. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, sanık Aysever ve müşteki Kökçe ile tarafların avukatları katıldı.

Gazetecilik faaliyeti kapsamında düşüncelerini dile getirdiğini belirten Kökçe, "Davanın Kabataş olayı ile hiçbir ilgisi yoktur. Sanık, böyle bir düşüncede ise kendisi dava açabilir. Şahsıma hakaret edilmiştir. Esas itibarıyla televizyondaki tartışmanın konusu da bu olay olmadığı halde kasıtlı olarak konuyu buraya getirmiştir. Kişilik haklarım zedelenmiştir. Cezalandırılmasını talep ediyorum." dedi.

Amacının hakaret olmadığını öne süren Aysever, şunları kaydetti:
"Kabataş yalanına tanıklık edenler elbette ileride yargılanacaklardır. Bir gazetecinin hakikati araması elbette bizi mutlu eder. Bu davada bir kadına ve bir hanımefendi gazeteciye hakaret ettiğim şeklinde algı oluşturuldu. Ben kendisinin kalbini kırmak için tartışma programında bu sözleri söylemedim. Kaldı ki bir bayana hakaret etmek de yetiştirilme tarzıma uygun değildir."

Hakim, davaya konu tartışma programında sarf edilen sözlerde suçun maddi ve manevi unsurları oluşmadığı gerekçesiyle sanık Aysever'in beraatına karar verdi.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, sanık Aysever'in, katıldığı bir televizyon programında müştekiye yönelik eleştiri sınırlarını aşarak hakaret teşkil edebilecek sözler kullandığı kanaatine varıldığı belirtilmişti.

İddianamede, söz konusu programda, sanığın, müştekiyi birkaç kez yalancılıkla itham ettiği vurgulanarak, Aysever'in ''alenen hakaret'' suçundan 3,5 aydan 2 yıl 4 aya kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×