Yazdığı Oyunu İzleyemedi

Tiyatro oyunu başladıktan sonra kültür merkezine gelen Balbay, oyunun bitmesini dışarıda bekledi.

Yazdığı Oyunu İzleyemedi
14 Aralık 2013 Cumartesi 08:31

Cezaevinden tahliye edildikten sonra eşi ve iki çocuğuyla geldiği Aydın'ın Nazilli İlçesi'ndeki baba evinde anne ve babasıyla hasret gideren CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, ailesiyle birlikte, Nazilli ADD tarafından davet edildiği ve kendi yazdığı Yargıtatör isimli kara mizah içerikli tiyatro oyununu izlemek istedi. Mehmet Yüzüğüler Kültür Merkezi tiyatro salonunda sergilenen müziğini Zülfi Livaneli'nin, yönetmenliğini ise Önder Özponar'ın yaptığı kara mizah türü oyunun ikinci yarısı başladıktan sonra gelen Balbay, salona girmeyerek gençlerle sohbet etti. Balbay, oyunun bitmesini beklerken fotoğraf çektirdi. Yargıtatör isimli kitabını alan bir gencin isteğini de kırmayan Balbay, kitabı imzaladı. Balbay'ın kitaba "özgürlük anısına" diye bir not düştüğü görüldü. Ardından Baybay, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"CEZAEVİNDEN ÇOK SEY ALDIM"

Cezaevinde yazdığı tiyatro oyunuyla Dil derneğinin düzenlediği Kerim Avşar Ödülünü aldığına dikkat çeken Mustafa Balbay, cezaevinin kendisini tiyatro yazarı yaptığını belirterek, "Sanatın gücünü kullanarak mücadelemizi güçlendirebiliriz diye düşündüm. Biz demir parmaklıklar arkasında kalsak bile bu oyunla Anadolu'nun dört bir yanından bu duvarları yıkabiliriz diye düşündüm. Anadolu'nun dört bir yanında sergilenen bu oyunla bugün de burada bu gerçekleşti. Cezaevi benden çok şeyler almış olabilir ama Ben cezaevinden daha fazla şey aldım. Çünkü beni oyun yazarı yaptı, kendime her yıl bir tane oyun yazmak için söz verdim. 2014'ün konusu da hazır ama konusu hakkında bir açıklama yapmayacağım. Ben hiçbir zaman için bu topluluktan umudumu kesmedim, demir parmaklıkların ardında en acı günlerde bile bir yerlerde bir şeyler yükselecek diye düşündüm. Ben cezaevinden ne zaman çıkacağımı bilmiyordum ama ne şekilde çıkacağımı biliyordum. Halkın gözünde ve gönlünde bir yer ederek çıkacağımı biliyordum. Bunu başarmış olmanın mutluluğu içindeyim" dedi.

"İLK BALKON KONUŞMAMI NAZİLLİ'DE YAPTIM"

Cezaevinden çıktıktan sonra ilk balkon konuşmasını Nazilli'de yaptığını vurgulayan Mustafa Balbay, "Nazilli'nin benim siyasi yaşamımda çok önemli bir yeri var. Çünkü ilk konuşmamı burada CHP ilçe binası balkonunda gerçekleştirdim. Belki yıllar sonra bunu güzel bir anı olarak paylaşabiliriz. Alanlarda dışarlarda belki konuşmuş olabilirim ama ben siyasette ilk balkon konuşmamı Nazilli'de yapmış oldum. İstasyon Meydanı'nda bulunan Parti binamızın balkonundan Nazillilere seslendim. Onlarla düşüncelerimi paylaştım. Ama bugün daha çok sanatı konuşalım. Sanat ne kadar güçlenirse toplumsal yaşam ve Türkiye'nin geleceğine yönelik umutlar o kadar daha çok güçlenir diye düşünüyorum" dedi.
Kızı Yağmur'un ilk olarak kendisinden önce Kayseri'de oyunu izlediğini ve çok beğendiğini söylediğini belirten Balbay, "Ne tesadüftür ki, Anayasa Mahkemesi'nin kararı görüştüğü gün öğleden sonra eşim ve kızım açık görüşe ziyarete gelmişti. Yağmur oyunu beğendiğini bana orada söyledi. Benim bu oyunda büyük bir maharetim yok. Ben sadece olanı yazdım. Daha doğrusu gördüklerimi kağıda geçirdim. Bu oyunu yazarken de halkın çoğunluğuna kendimizi anlatabileceğimizi düşündüm. Tabi o zamanlar bu gezi parkı olayları gündemde değildi" diye konuştu.

ALKIŞLARLA SALONA GİRDİ

Oyun bittikten sonra alkışlar eşliğinde salona giren Mustafa Balbay izleyicileri selamladı. Sahneye çıkan Balbay, sanatçıları öperek kutladı. Nazilli ADD başkanı Kamil Aktamur'un elinden çiçek alan Balbay seyircilere, "Bugün ailemle birlikteydim annemin ve babamın elini öptüm, dostlarımla sohbet ettim. Bu yüzden de geç kaldım. Yarıda gelerek oyunu bölmek istemedim bu nedenle de dışarda oyunun bitmesini bekledim yoksa sizlere saygısızlık olurdu. Ancak Ocak ayında yine buradayım ve oyunu izlemeye de mutlaka geleceğim. Buna inanın ki sanat her şeyi yenecek. Sanatla her şey daha güzel olacak zaten bu yüzden sanattan bu kadar korkuyorlar ben de o Silivri'de o kapalı kapılar ardımda kendi kendime dedim ki, Balbay sen üret bir gün kazanan aydınlık olacak dedim. Yine gerçekten bu inançtayım. Ben Sincan Cezaevi'nden çıkarken, bir sporcu gibi kendimi bir başlama vuruşu yapmış olarak hissettim. Ben bu duygularla koşacağım. Bu duygularla birlikte sizlerle birlikte olacağım ve kazanan biz olacağız arkadaşlar. Bu duygularla yola çıktım. Ben bu oyunu yazarken şöyle hayal etmiştim. Büyük kentlerde belki oynayanlar olabilir demiştim. Asıl içimden geçen yürekli bir tiyatro grubu çıksa ve Anadolu'yu karış karış dolaşsa demiştim ve inanın ki arkadaşlar her şeye rağmen bu oyunu sergileyen yürekli arkadaşlar olarak kendilerini kutluyorum, Anadolu'da sanatın ışığını yaydılar" dedi.
İlçeden ayrılan Balbay, istirahat etmek üzere bugün (cumartesi) programının olduğu İzmir'e hareket etti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×