Türk fikir adamı Gaspıralı, vefatının 100. yılında anıldı

Büyük Türk fikir adamı İsmail Gaspıralı için, ölümünün 100. yıldönümü dolayısıyla Millet Yazma Eser Kütüphanesi’nde anma programı düzenlendi.

Türk fikir adamı Gaspıralı, vefatının 100. yılında anıldı
08 Ocak 2014 Çarşamba 18:38

Büyük Türk fikir adamı İsmail Gaspıralı için, ölümünün 100. yıldönümü dolayısıyla Millet Yazma Eser Kütüphanesi’nde anma programı düzenlendi.

İsmail Gaspıralı ölümünün 100. yıldönümü dolayısıyla Millet Yazma Eser Kütüphanesi’nde düzenlenen programa çok sayıda davetli katıldı. Programda konuşmacı olarak bulunan DERSAADET Kültür Platformu Başkanı Mehmet Kamil Berse, İsmail Gaspıralı’nın1851 yılında Kırım Bahçesaray’da doğduğunu 1934 yılında ise doğduğu yerde vefat ettiğini söyledi. Berse, “Gaspıralı, 63 yıllık ömrüne birçok şey sığdırmıştır. O günkü siyasi, ekonomik yapılar Gaspıralı’nın farklı bir dünya algısı oluşturmasına zemin hazırlamıştır. Kırım Türkleri ve Kuzey Türkleri arasından bazılarının Rusya’nın egemenliğinde olmalarını içine sindirememiştir. O dönemde var olan Panislavizm akımı Türklük ve Müslümanlık damarını ön plana çıkarmış ve o zamanda Türklüğe ve Müslümanlığa yapması gereken ne ise onun için çalışmıştır.” ifadelerini kullandı.

Gaspıralı’nın önemli siyasetçi, eğitimci ve gazeteci kimliğinin olduğunu belirten Berse, “Gazetecilik onun için çok önemlidir. Halk ile irtibatını gazete ve medya aracılığı ile yapacağını düşünerek gazetelerin Türkçe basılması için 4 yıl mücadele etmiştir. Tercüman gazetesini 1883 yılında çıkarmaya başlamıştır. Bu tarih çok önemlidir. Çünkü Rusya 1783 yılında Kırım’ı topraklarına katmıştır. Gaspıralı’da buna nazire olarak 1883 yılında tam yüz yıl sonra tercüman gazetesini çıkarmıştır. Bu bir mücadelenin başlangıcıdır ve hayatı boyunca böyle devam etmiştir.” diye konuştu.

Gaspıralı’nın dilde birlik, işte birlik ve fikirde birlik sloganıyla yola çıktığını hatırlatan Berse, “Gaspıralı sadece Türk kimliği için değil Müslüman kimliği içinde mücadele etmiştir. Ancak ülkemizde gençlik hatta okumuş aydınlarımız tarafından yeteri kadar bilinmiyor. Vefanın 100. Yılı dolayısıyla bu yıl UNESCO tarafından Gaspıralı yılı ilan edildi. Bizde kendisini tanıtmak için elimizden geleni yapacağız.” dedi.

İSMAİL GASPIRALI, KİMDİR

İsmail Gaspıralı, Kırım Tatarı eğitimci, yayıncı ve politikacıdır. Gaspıralı, Rus imparatorluğunda Türk ve İslam toplumlarının eğitim, kültür reformu ve modernleşmeye ihtiyacı olduğunu fark eden ilk Müslüman entelektüeldir.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×