SİYAD ödüllerinde en iyi film "Abluka"

Bu yıl 48.si düzenlenen SİYAD ödül töreninde, en iyi film ödülüne Emin Alper'in yönetmenliğini yaptığı "Abluka" filmi layık görüldü.

SİYAD ödüllerinde en iyi film
03 Mart 2016 Perşembe 08:57

 

Şişli Belediyesi Kent Kültür Merkezi'nde gerçekleşen ödül töreninde konuşan Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Başkanı Tül Akbal Süalp, sinemanın kollektif bir sanat dalı olduğunu belirterek, "İnsanın aklındakileri ile söyleyebilecekleri şeyler arasındaki mesafe uzaklaştıkça durum zorlaşıyor. Onun için çok fazla konuşamayacağım. Birlikte gülebilmenin ve eğlenmenin, insanlara güç verdiğini muazzam dayanışma ve direnme sağladığını biliyorum. Sinemanın da böyle bir gücü var" ifadelerini kullandı.

Sunuculuğunu oyuncu Tuğrul Tülek'in yaptığı törende konuşan Cem Yılmaz da, en iyi yabancı film ödülünü açıklamak için sahneye çıktığını belirterek, "Yabancı film kazananı açıklamam için beni seçtiğiniz için teşekkür ederim. Bu, Türk sinemasına ne kadar yabancı olduğumu vurgulamak için yapılmış bir kelime oyunu. Bundan bile çok mutluyum" değerlendirmesinde bulundu.

SİYAD'ın ödül gecelerine ilk olarak Zeki Demirkubuz’la beraber katıldığını hatırlatan Yılmaz, "1996 yılından beri Sinema Yazarları Derneği’nin ödül törenlerini çok sıkı takip ediyorum. O zamandan beri SİYAD törenlerinde hiç ödül almadım. Bu bana birazcık (Leonardo) Di Caprio’yu hatırlatıyor. Elbette o gün de gelecektir" dedi.

En iyi film, en iyi yönetim ve en iyi senaryo ödülüne layık görülen Emin Alper ise, senaryo yazmanın sinema sürecinde en sevdiği iş olduğunu aktararak, "Tüm film ekibi, zorlu film sürecine rağmen çok iyi bir iş çıkardılar. Hepsine teşekkür ediyorum" açıklamasında bulundu.

48. SİYAD Türk Sineması Ödülleri'ni kazananlar şöyle:

En iyi film: "Abluka"

Umut ödülü 'Ahmet Uluçay en iyi ilk film ödülü : "Nefesim Kesilene Kadar"

En iyi yönetim: Emin Alper "Abluka"

En iyi senaryo: Emin Alper "Abluka"

En iyi kadın oyuncu performansı: Esme Madra "Nefesim Kesilene Kadar"

En iyi erkek oyuncu performansı: Nadir Sarıbacak "Sarmaşık"

En iyi yardımcı kadın oyuncu performansı: Şebnem Hassanisoughi "Bulantı"

En iyi yardımcı erkek oyuncu performansı: Özgür Emre Yıldırım "Sarmaşık"

En iyi görüntü yönetimi: "Rüzgarın Hatıraları"

En iyi kurgu: "Abluka"

En iyi sanat yönetimi: "Çekmeceler"

En iyi müzik: "Çekmeköy Underground"

En iyi kısa film: "Salı"

En iyi belgesel: "Hasret"

En iyi yabancı film: "Mad Max: Fury Road"

Siyad Onur Ödülleri: "Gülşen Tuncer", "Menderes Samancılar"

Emek ödülü, Emek Sineması çalışanlarına verildi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×