Sezonu bitiren Bursa Şehir Tiyatrosu, yazın da sahne alacak

Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, 2013 – 2014 sanat sezonunu Sakarya ve Bolu’da sahnelediği Reis Bey oyunuyla noktaladı.Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, Reis Bey adlı oyununu, Sakarya Büyükşehir ve Bolu belediyeleri...

Sezonu bitiren Bursa Şehir Tiyatrosu, yazın da sahne alacak
11 Haziran 2014 Çarşamba 15:18

Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, 2013 – 2014 sanat sezonunu Sakarya ve Bolu’da sahnelediği Reis Bey oyunuyla noktaladı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, Reis Bey adlı oyununu, Sakarya Büyükşehir ve Bolu belediyeleri tarafından, doğumunun 110. yılı nedeniyle düzenlenen ‘Üstadın İzinde; Necip Fazıl Kısakürek’ anma etkinliklerinde sahneledi. Necip Fazıl Kısakürek’in eseri olan ‘Reis Bey’ ile sahneye çıkan Şehir Tiyatrosu, sanatseverlerin yoğun ilgisiyle karşılandı. Sakarya Üniversitesi Kültür Merkezi ve Bolu Abant İzzet Baysal Kongre Merkezi’nde sergilenen oyunların sonunda sanatçılar, izleyiciler tarafından ayakta alkışlandı.

Necip Fazıl’ı anma etkinliklerini öğrencilerle birlikte düzenleyen Prof. Dr. Sami Güçlü, Necip Fazıl’ın, vefatından sonra da ‘Reis Bey’ gibi sanat eserleriyle toplumu aydınlatmaya devam ettiğini söyledi. Güçlü, oyunu büyük kadrosuyla sahneleyen ve çok başarılı bir performans gösteren Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu oyuncularına teşekkür etti.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, bu yıl Tayyare Kültür Merkezi, Yıldırım Barış Manço Kültür Merkezi ve İnegöl Belediyesi Kültür Merkezi’nde seyircisi ile buluşarak en sevilen oyunlarını sahneledi. Şehir Tiyatrosu aynı zamanda ‘Kralın Diş Ağrısı’ ve ‘Koş Karagöz Yangın Var’ adlı çocuk ve Karagöz gölge oyunları ile de çocuk ve genç izleyicilerine de keyifli anlar yaşattı. Sezon boyunca ‘Buzlar Çözülmeden’, ‘Osmancık’, ‘Kaynanam Nasıl Kudurdu’, ‘Reis Bey’, ‘Gulyabani’, ‘Evlenme’, ‘Kralın Diş Ağrısı’ ve ‘Koş Karagöz Yangın Var’ adlı oyunları ile 277 performansla yaklaşık 46 bin seyirciye ulaşan Şehir Tiyatrosu, yaz boyunca da yine çevre yerleşimlerde izleyicisi ile buluşmayı sürdürecek.

Tiyatroya gitme imkanı bulunmayan çevre yerleşimlerde yaşayan vatandaşları tiyatro ile tanıştırmak ve şehirle kültürel bağı güçlendirmek amacıyla gerçekleştirilen ‘Her Yerde Tiyatro’ projesi kapsamında, bu yıl geleneksel Türk tiyatrosu metinlerinden derlenen ‘Geçmiş Zaman Olur ki’ adlı geleneksel seyirlik sahnelenecek. Geçen yıl çevre yerleşimlerde sahnelenen 36 oyunla yaklaşık 15 bin izleyiciye ulaşan projenin bu yıl da büyük ilgi görmesi bekleniyor. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×