Osmanlı Arması Etnoğrafya Müzesinde

ABD de bulunan Osmanlı arması Türkiye Los Angeles Başkonsolosluğu aracılığı ile Türkiye'ye ulaştırıldı ve Etnografya Müzesinde sergilenmeye başladı.

Osmanlı Arması Etnoğrafya Müzesinde
31 Ocak 2016 Pazar 18:34

Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, ABD'de yaşayan Türk kökenli kişi, Kültür Varlıkları ve Müzeler Müdürlüğüyle iletişime geçerek, Osmanlı Devleti armasını teslim etmek için başvuruda bulundu.

AA'da yer alan habere göre arma Kültür ve Turizm Bakanı'nın  talimatıyla, Türkiye'nin Los Angeles Başkonsolosluğu yetkililerince teslim alındı ve diplomatik kargoyla Etnoğrafya Müzesi Müdürlüğüne ulaştırıldı.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Müdürlüğünce incelenen armadaki tuğranın, Sultan 2. Mahmud'a (1808-1839) ait olduğu tespit edildi.

Armadaki güneş simgesinin, Osmanlı Devletinin büyüklüğünü, güneşin ortasındaki tuğranın en büyük Müslüman-Türk hanedanını, kavuğun saltanat ve hilafeti, çiçeklerin müsamahayı, terazinin adaleti, kitabın Kuran-ı Kerim'i, silahların orduyu, madalyonların çeşitli milletlerden oluşan Osmanlı toplumunu temsil ettiği belirtildi.

Atlas kumaş üzerine renkli ipliklerle işlenen armanın çerçevelendiği bildirildi.

Arma, müzede sergilenmeye başlandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×