Drakula'nın hapsedildiği kaleye yoğun ilgi

Kont Drakula'nın da esir tutulduğu 300 yıl boyunca cezaevi olarak kullanılan kale film yapımcılarının yeni gözdesi oldu

Drakula'nın hapsedildiği kaleye yoğun ilgi
03 Şubat 2016 Çarşamba 14:53

Roman ve filmlere konu olan "Kont Drakula" karakterinin esin kaynağı Eflak Voyvodası III. Vlad'ın esir tutulduğu rivayet edilen Tokat Kalesi, film yapımcılarının yeni gözdesi oldu.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdurrahman Akyüz, Tokat Kalesi'nin Bizans döneminde yapıldığını, en önemli özelliği şehir merkezinde bulunması olan kalenin 300 yıl boyunca cezaevi olarak kullanıldığını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığının 2009 yılında kalede çalışma başlattığını, müze müdürlüğünce de temizlik çalışması, sondaj kazıları yürütüldüğünü ve tarihi yapının ışıklandırıldığını anlatan Akyüz, Timur da dahil kimsenin alamadığı kalenin hiçbir zaman istilaya uğramadığına dikkati çekti. Akyüz, şöyle devam etti:

"Film yapımcıları tarihi kaleye ilgi göstermeye başladı. Bugüne kadar Tokat Kalesi'nde film çekimi yapmak isteyen yurt içi ve yurt dışındaki yapımcılardan birkaç teklif aldık. Tanıtım için burada önemli bir film çekilmesinin avantajımız olacağını düşünüyorum. Kalemizin önümüzdeki süreçte film yapımcılarının gözdesi olacağını düşünüyorum. Film yapımcılarının ilgi göstermelerinin en önemli nedeni de 'Kont Drakula' karakterinin esin kaynağı Eflak Voyvodası III. Vlad'ın burada esir tutulduğunun rivayet edilmesi. Özellikle yurt dışından Kont Drakula'nın esir tutulduğu yeri görmek için buraya oldukça ilgi gösterileceğini tahmin ediyorum."

Kale restore edilecek

Eflak Voyvodası III. Vlad'ın esir tutulduğu rivayet edilen Tokat Kalesi'nin surları restore edilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerinin restorasyon için incelemelerde bulunmak amacıyla Tokat'a geleceğini belirten İl Kültür Müdürü Abdurrahman Akyüz, "Ziyarette yetkililere kale ile ilgili brifing vereceğiz. Bakanlığımızın 2016 yılı bütçesinde restorasyonla ilgili ödenek yer alacak. Kalemizin tarihi dokusuna uygun olarak restorasyonu yapılacak" dedi.

Kalede halen temizlik ve sondajlar yapıldığını dile getiren Akyüz, 360 basamaklı Ceylan Yolu'nu ortaya çıkarmak için çalışma yürüttüklerini anlattı.

Akyüz, kalenin Tokat'ın tanıtımında önemli yeri olduğunu vurgulayarak, şu bilgileri aktardı:

"Kont Drakula tarihi bir vaka. Vahşeti ile insanlara zulmü ile ön plana çıkmış bir kişi. Tokat Kalesi'ndeki zindanlarda esir tutulmuş. Bunu tarihi kitaplardan biliyoruz. Esir tutulduğu yere müze yapılması düşünülüyor. Bu onu methetmek için değil, dişinden kan akan suretini ortaya koyup vahşetini göstermek için yapılabilir. Bunu görmeye geleceklerdir. Bu konu dış basın ve yabancıların da dikkatini çekiyor. Kont Drakula'nın kalede tutulduğu duyulduktan sonra bizden bilgi istediler. Uluslararası haber ajansları gelerek çalışma yaptı. Restorasyonu tamamladığımızda kalenin Tokat turizmi için önemli bir değer olacağını düşünüyoruz."

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×