'12. Uluslararası Bodrum Bale Festivali' başladı

Muğla'nın Bodrum ilçesinde bu yıl 12.’si düzenlenen 'Uluslararası Bale Festivali' 'Çalıkuşu' isimli gösteriyle başladı.19 Temmuz - 6 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek olan festivalin açılışında, Türkiye’den ve dünyadan seçkin...

'12. Uluslararası Bodrum Bale Festivali' başladı
20 Temmuz 2014 Pazar 01:08

Muğla'nın Bodrum ilçesinde bu yıl 12.’si düzenlenen 'Uluslararası Bale Festivali' 'Çalıkuşu' isimli gösteriyle başladı.

19 Temmuz - 6 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek olan festivalin açılışında, Türkiye’den ve dünyadan seçkin bale yapıtları, Bodrum Kalesi'nin tarihi atmosferinde izleyicilerin izleyicilerin beğenisine sunuldu. 19 gün boyunca sanatseverlere 6 bale prodüksiyonu ve toplam 9 temsil ile unutulmaz anlar yaşatacak olan festivalin açılış gösterisi 'Çalıkuşu' balesi oldu.

Usta koreograf Merih Çimenciler tarafından, ünlü Çalıkuşu romanından baleye uyarlanan 'Çalıkuşu', Türk Sanat Müziği eşliğinde Mersin Devlet Opera ve Balesi’nin bir prodüksiyonu olarak sahnelendi. Türk edebiyatında çığır açan büyük yazar Reşat Nuri Güntekin’in ölümsüz eseri 'Çalıkuşu’nun dans ve müzikle yorumu bugün de sanatseverlerle buluşacak.

Yaklaşık 2 bin kişinin izlediği festivalde bale severlerin yanı sıra Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ve eşi Hülya Kocadon, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür ve Genel Sanat Yönetmeni Prof. Rengim Gökmen, Deniz Bank Genel Müdürü Hakan Ateş, Türkiye Barolar BirliğiBaşkanı Metin Feyzioğlu ve eşi, ünlü oyuncu Filiz Akın ve eşi, Gazeteci-Yazar Hıncal Uluç ve eski Bakanlardan İmran Aykut’da yer aldı. Festival açılış konuşmasını yapan Gökmen daha sonra katkılarından dolayı Bodrum Beleditye Başkanı Mehmet Kocadon ve DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş’e birer plaket vererek teşekkür etti.

Yaklaşık bir saat süren “Çalıkuşu” balesi izleyicilerden büyük alkış aldı. CİHAN

'12. Uluslararası Bodrum Bale Festivali' başladı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×